D.Heyward ve G.Gershwin'den Afro-Amerikan kültürünün toplumsal gerçeğine operatik bir yaklaşım: Porgy and Bess
An operatic approach to the social reality of Afro-American culture by D.Heyward and G.Gershwin: Porgy and Bess
  1. Tez No: 236033
  2. Yazar: FERDA KONYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİBELHAN DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada Dünya ve Amerikan opera repertuvarının önemli yapıtları arasında yer alan G.Gershwin'in Porgy and Bess operasının konusuna zemin oluşturan Afro-Amerikalıların, oyun yazarı D.Heyward'ın bakışıyla toplumsal yaşamları, eserin oluşum süresi ve dramatik yapısıyla, yapıtın sahnelenişi sonrasında yapılan eleştiri ve tartışmalar incelenmiştir.Birinci bölümde, büyüdüğü yer olan Charleston'da yaşayan Afro-Amerikan kökenli Gullahlar ve onların Amerikan İç Savaşı öncesi ve sonrasındaki toplumsal yaşantılarıyla yakından ilgilenen Amerikalı şair, roman ve oyun yazarı D.Heyward'ın yaşamı, yapıtları ve Porgy romanında siyahi toplumu ele alışı aktarılmıştır.İkinci bölümde, 20. yy. Amerikan müziğinin önemli bestecilerinden olan ve klasik bir sanat formu olan operanın içine Amerikan caz ve blues müziğini yedirerek Porgy and Bess'i yaratan G. Gershwin'in yaşamı ve yapıtlarına değinilmiştir.Üçüncü bölümde, Porgy and Bess operasının dramatik yapısı, oluşum süreci ve müzikal yapısı incelenirken, eserin ?bir opera mı yoksa bir müzikal mi?? olduğu tartışmaları irdelenmiştir. Porgy and Bess operasına yönelik yapılan müzikal eleştiriler ve ırkçılık tartışmaları da bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on the opera Porgy and Bess by G.Gershwin, which takes place among important works of art in the World and American operatic repertory. The social life of Afro-Americans from the perspective of playwriter D. Heyward, the creative process of the work, its dramatic structure and critiques and debates following its performance are included in the study.The life and works of Dubose Heward, the American poet, novel and playwriter who took interest in Gullahs of Afro-American origin and lived in Charleston, where he grew up, and their social life before and after the American Civil War are examined in Part One, as well as his approach to the black community in his novel ?Porgy?.In Part Two, the ife and works of George Gershwin, one of the most important composers of 20th century American music who created Porgy and Bess by combining American jazz and blues music with the classical art form of opera, are mentioned.The dramatic structure, creative process and musical structure of the opera ?Porgy and Bess? are analyzed in Part Three. The debates over the question of whether the work is ?an opera or a musical?? and discussions of racism are also examined in this part.