Karatepeli Hüseyin b. Mustafa el-Aydînî ve Şerhü Risâleti'l-İstiâre isimli eseri
Karatepeli Hüseyin b. Mustafa el-Aydînî and his work Sharhu Resâlat al-İstiârah
  1. Tez No: 236073
  2. Yazar: MUZAFFER ÖZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmanın konusu ?Karatepeli Hüseyin b. Mustafa el-Aydînî ve Şerhü Risâleti'l-İstiâre İsimli Eseri?dir.Çalışmamız, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Girişte, Belâğat'ın doğuşu, gelişmesi ve şimdiki konumu ve tarih boyunca diğer bilimlerle ilişkisi olmak üzere Belâğat hakkında bazı bilgiler verildi.İlk bölümde, Beyân ilmî hakkında genel bilgiler verildi.İkinci bölümde, yazarın yaşadığı dönemin siyasî, iktisâdî ve ilmî durumu ile ilgili genel bilgiler verildi. Bunun yanında, yazarın hayatı ve eserleriyle ilgili detaylı bilgiler sunuldu. Ayrıca bu bölümde Şerhü Risâleti'l-İstiâre'nin bazı nüshaları hakkında detaylı bilgiler sunuldu.Üçüncü bölümde, eserin orijinal metin tahkik edildi. Sonunda; konu, âyet, hadîs, isim, yer,şiir ve atasözü başlıklarından oluşan genel bir indeks hazırlandı.
Özet (Çeviri)
Theme of this study is Karatepeli Hüseyin b. Mustafa el-Aydînî and his work ?Sharhu Resâlat al-İstiârah?.Our study consists of an introduction and three chapters.In the introduction, we have given some information about eloquence, it?s birth and development and stages, it?s relation with other sciences, during history.İn the first chapter, we have given some information about art of tropes.In the second chapter, we have tried to give information, firstly about political, economical and educational situation, and then the life of author where he lived, inwhich institutions he worked and his scientific works. Here we, also, presented some knowledge about the copies of Sharhu Resâlat al-İstiârah.In the third chapter, we analyzed the text, in the last we prepared an index which consists of themes, verses, hadith, names of people, places, poems and proverbs.