Hacıahmetli-Kurtbağı-Sarıgöl ve Karatepe (Arsuz-İskenderun) arasında yüzeyleyen ofiyolitlerin petrografisi ve kromit cevherleşmelerinin metalojenezi
  1. Tez No: 7432
  2. Yazar: ERGÜL YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZ Çalışma Alanı Hacıahmetli-Kurtbağı-Sarıgöl ve Karatepe (Arsuz-îskenderun) arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır Bölgede efiyolitik seri ve Senozoyik yaslı Gökçekli formasyonu ile Kuvaternerde oluşmuş alüvyonlar gözlenmektedir. Bölgede yüzeyleyen ofiyolitik seri üst Kretase'de bindirme ile yerleşmiş olup, tektonitler ve damar kayaçları ayırt edilmiştir. Tektonitler olarak haraburjit harzburjit içerisinde bandlar seklinde bulunan dunit, çok as rastlanan lersolit işlenmiştir. Bu peridotitlerin hidratlasması sonucunda kayaclar serpatinitlesmistir. Serpantinitiler 0.5-25m. kalınlığında izole olarak kesen dolerit-diyabaz daykları, bu daykların kenarlarında rodenjitlesme görülmektedir,, Ayrıca tektonitler içerisinde sıkça gözlenen piroksenit ve gabro damarları ile seyrek göslenen kuvarslı mikrodiyerittir. Sedimanter kayaçlar olarak mikrokonglomera. kumtasiü kireçtaşı ve kum arakatkılı marnlar ayıklanmıştır. Çalışma alanında görülen cevherleşmeler podiform tipte yataklandığı ve düzensiz bir dağılım gösterdiği tesbit edilmiştir. Damar, cep ve mercekler seklinde yataklanan kromit kütleleri içinde masif, nodüler. saçınımlı ve bandiı tipte kromit cevheri belirlenmiştir. Gerek ofiyolitik birliğe ait harzburjit dunit ve gabrolar ile onları kesen dolerit-diyabaz dayklarının kimyasal analiz sonuçları ve gerekse kromit kristalleri üsarinde yapılan mlkroprop çalışmaları ile inceleme alanındaki ofiyoiitler ve kromitlerin diğer Toros ofiyolitik kuşakları ve bunların içerisinde yaralan kromit cevherleşmeleriyle büyük benzerlikler gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ihm study area is between Hacıahmetli-Kurtbagı-Sarıgöl and Karatepe. Ophiolitic eeri@ep Sökçekli fermâtien Ceneseic aged, and alluviums are exposed in the region. Tee t sni te© and vein dike in the ophiolitic series is thrusted over the region during Upper Cretaceous wer@ distinguished» Tectonites made up of harzburgite, dunite as banded in the harzburgite, lherzolite which is farsrly eoggpved and the serpantinites occupied as a hydratation of peridotitesp vein rocks were identified dolerit©= diabase» pedeniites mierodierite wiht quartz, pyrocsenite and gabro. These rocks cut by the dolerite-diabase dykes whieh fehleknesses are 0.5-25m. In the edge zones of dykes was observed rodengitezation. iedimantary units, Cenozoic aged, which are composed of microconglomerate-sandstone, limestone, alternating sand «with marl are spread transgress! velly over ophiolitic series. Bhremite mineralization which have podiform type in the ophiolitic series show an irreguler distributive The type sf the ehremlte deposition is vein and lenses. These chromites are massive, banded, dissemimsd and neiulepi lefeh thm results of chemical analyses of harzburgite, dunite, gabbro and dolerite-diabase dykes belongs t@ ©phlelitie series and the studies of microprop on the chromite crystals in the studied area are similar t© the mthmr Taurus ophiolitic belts and with the chromite mineralization in this belt.