Örgütsel güven ve iş doyumu: Özel bir sektrde uygulama
organizational trust and job satisfaction: A research in the private sector
  1. Tez No: 236082
  2. Yazar: AZAD OMAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel sektörde faaliyet gösteren bir firmada çalışanların örgütsel güven düzeyleri(yöneticiye güven, çalışma arkadaşlarına güven, örgütün kendisine güven), iş doyumu düzeylerini ve örgütsel güven ve iş doyumu ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek üzere tasarlanan araştırma İzmir ilindeki bir firmada çalışan 137 eleman üzerinde uygulanmıştır. Örgütsel güven ve iş doyumu düzeylerini belirlemek üzere survey yöntemi ve anket tekniğinden yararlanılmıştır. Yöneticiye güven ve örgütün kendisine güven düzeyini ölçmek için Nyhan ve Marlowe(1997), çalışma arkadaşlarına güven düzeyini ölçmek için ise Cook ve Wall(1980) tarafından tasarlanan toplam 22 maddelik ölçek kullanıldı. Katılımcıların iş doyumlarını ölçmek için 20 soruluk Minnesota İş Doyumu kısa ölçeği kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların örgütsel güven ve iş doyum düzeyleri ortanın bir az üstünde çıkmıştır. Ayrıca, yöneticiye güven ve örgütün kendisine güven düzeylerinin iş doyumunu etkilediği, çalışma arkadaşlarına güven düzeyinin ise iş doyumunu etkilemediği otaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to uncover the employees organizational trust levels(managers trust, coworkers trust, organizational trust), job satisfaction levels and organizational trust and job satisfaction relationship levels in a private firm. Designed study which realize the objectives of the research was applied between 137 subjects in Izmir. Survey method and survey technique was used to identify the organizational trust and job satisfaction levels. Total 22-item scale was used to measure the trust levels- Nyhan and Marlowe (1997) scale was used to measure the managers trust and organizational trust level, the Cook and Wall (1980) scale was used to measure the coworkers trust. 20-item Minnesota Job Satisfaction scale was used to measure the participants?s job satisfaction levels.According to research results, organizational trust and job satisfaction levels of participants was a little above from the middle level. Moreover, the emerged result - managers trust and the organizational trust levels may affect levels of job satisfaction, but coworkers trust level doesn?t influence the job satisfaction level.