Fibromiyalji tanısı konmuş hastalarda eğitim ve egzersizin hastanın ağrısı, depresyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of training and exercisess on the pain, depression and life quality among fibromyalgia diagnosed patients
- Tez No: 236103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FERDANE OĞUZÖNCÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fibromiyalji sendromu (FMS) çok sık karşılaştığımız romatizmal bir hastalıktır ve birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Bu çalışmanın amacı, FMS olan hastalarda ev eğitim ve egzersiz tedavisinin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre tanı konmuş toplam 102 Fibromiyalji hasta alındı. Hastaların yaşları 19-58 arasında değişmekteydi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldılar. Birinci grub (n=51) için ev egzersiz programı ve eğitim uygulandı. İkinci grup (n=51) kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastalar depresyon için Beck Depresyon Ölçek (BDI), ağrı için Görsel Analog Ölçek (VAS) ve yaşam kalitesi için Fibromiyalji Etki Sorgulaması (FIQ) ile değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia sendrome (FMS) is a very common rheumatological diagnosis and there are various treatment modalities. The aim of this study is to investigate the effects of therapy (patient education and exercise at home) in the treatment of FMS. A total of 102 primary fibromyalgia patients according to American College of Rheumatology (ACR) criteria were included the study. Their ages ranged between 19-58. Patients were randomly assigned into two groups. Group 1 (n=51) were given patient education and exercise program at home. Group 2 (n=51) were accepted as control group. Patients were evaluated by Beck Depression Instrument (BDI) for depression, Visuel Analog Scale (VAS) for pain and Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) for quality of life.