Fibromyaljili hastaların fiziksel ve ruhsal yönden değerlendirilmesi
Physical and psychological evaluation of patients with fibromyalgia
  1. Tez No: 27500
  2. Yazar: ARİF AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET 58 -Yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu, halsizlik, sabah sertliği, fizik muayenede belli lokalizasyonlarda hassas noktaların bulunmasıyla karakterize olan fibromyalji sendromunda, sıklıkla affektif disfonksiyonunda eşlik ettiği bildirilmektedir (3, 34, 35, 40). Bu çalışmada Fibromyalji tanısı alan hastaların fiziksel ve ruhsal yönden değerlendirilmeleri amaçlandı. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğinde izlenen 96 kadın, 11 erkek toplam 107 f ibromyal jili hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların hepsinde; hassas noktalar, semptomları modüle eden faktörler, eşlik eden semptomlar, laboratuvar ve radyolojik bulgular belirlendi. Ayrıca bütün hastalar ruhsal yönden Zung'un Self-Rating Depresyon Scale (SDS), Maudsley Obsessif-Kompulsif soru listesinin (MOKSL) Türkiye uyarlaması kullanılarak değerlendirildi (14, 46). Hastalarımızda; hassas nokta sayısı 11 ile 18 arasında değişmekteydi ve % 65.74 ündü uyku bozukluğu, % 91. 67' sinde yorgunluk, % 71.30'unda sabah sertliği, % 74. 07" sinde parestezi, % 44.44 ünde sübjektif yumuşak doku şişliği, % 56.48'inde Anxiete, % 72.22'sinde başağrısı, % 42.59'unda irritabl kolon sendromu, % 41. 67 'sinde vücudun her tarafında ağrı, % 17. 59 'unda sicca semptomları, % 24. 07' sinde idrar yakınmaları, % 23. 15' inde dismenore mevcuttu. Hastaların - 59 -ruhsal yönden değerlendirilmeleri sonucunda; % 42. 59' unda depressif yakınmalar, % 25 'inde obsessif-kompulsif kişilik yapısı ile uyumlu bulgular bulundu. Sonuç olarak; fibromyalji sendromunun, fiziksel bulguların yanında çeşitli ruhsal semptomlarında eşlik ettiği bir sendrom olduğu vurgulandı. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY 61Physical and Psychological Evaluation of Patients with Fibromyalgia Fibromyalgia syndrome which is characterized by; wide spread musculosceletal pain, sleep disturbance, fatigue, morning stiffness and tenderness at specific.sites is frequently ascociated with affective disfunction. The aim of this study is to evaluate the patients with fibromalgia both physically and psychologically. Of patients with fibromyalgia syndrome, who were seen in Çukurova University, Medical Faculty, Physical Medicine and Rehabilitation department are studied. Of the 107 patients; 96 were women and 11 were men. In all patients; tender points, factors modulating the symptoms, associated symptoms, laboratory and radiologic findings were determined. We performed Turkish version of Maudsley Obsessional-Compulsive Questionnaire and Zung ' s self-rating depression scale in patients to evaluate them psychologically. In our patients, the number of tender points varied between 11 and 18. We observed the following associated disturbances in our patients; Sleep disturbance in 65.74 %, fatigue in 91.67 %, morning stiffness in 71.30 %, paresthesia in 74.08 %, - 62 -subjective soft tissue swelling in 44.44 %, anxiety in 56.48 %, headache in 72.22 %, irritable colon syndrome in 42.59 %, widespread pain in 41.67 %, sicca symptoms in 17.59 %, urinary disturbance in 24.07 % and dismenore in 23.15 % (rates). The psychologic evaluation of the patients." revealed that; % 42.59 of them had depressive symptoms and 25 % of them had obsessive-compulsive signs. In conclusion; we demonstrated that, besides it's physical findings, fibromyalgia syndrome is also associated with several psychological symptoms. - 63