Akciğer iskemi-reperfüzyon hasarında Melatonin ve N-asetilsisteinin etkisi
The effects of Melatonin and N-acetylsistein on lung ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 236166
  2. Yazar: ATİLLA DURKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İ/R hasarı akciğer transplantasyonunda mortalite ve morbitideyi etkileyen önemli etkenlerden bir tanesidir. İ/R hasarı konusunda birçok çalışma yapılmış olup, Melatonin ve NAC `in İ/R hasarında akciğeri koruyucu etkisi olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bizim yaptığımız bu çalışmada Melatonin ve/veya NAC akciğer İ/R hasarındaki koruyucu etkisini LPDS eşliğinde göstermeye çalıştık.Çalışmada 48 adet Spraque-downey 300 mgr erkek ratlarda Akciğer İ/R hasarında Melatonin ve/veya NAC `ın etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma Dicle Üniversitesi Hayvan Yerel Etik Kurulu tarafından onaylandı ve yaklaşık 8 ay kadar çalışma sürdü.Çalışmada 48 adet rat denek olarak 8 farklı grupta kullanıldı.1. Grup: sol akciğerde iskemi2. Grup: sol akciğerde iskemi + M3. Grup: sol akciğerde iskemi + NAC4. Grup: sol akciğerde iskemi + M + NAC5. Grup: sol akciğerde iskemi + reperfüzyon6. Grup: sol akciğerde iskemi + reperfüzyon + M7. Grup: sol akciğerde iskemi + reperfüzyon + NAC8. Grup: sol akciğerde iskemi + reperfüzyon + M + NACDenekler Na-Pentotal ile uyutuldu. Trakeostomi açılarak entube edildi ve mekanik ventilatöre bağlandı. Tidal volüm 10 ml /kg solunum dk'da 70 olarak ventile edildi. Median sternatomi uygulandı , daha sonra pulmoner arterden heparinize edildi. Pulmoner hilus 2 saat klempe edilerek iskemi sağlandı. Daha sonra klemp kaldırılarak 2 saat reperfüzyon sağlandı. Daha sonra bütün ratlar kalpten yapılan ponksiyon işlemi ile sakrifiye edildiAlınan sol akciğerin 1/3 lük kısmı Işık Mikroskopu altında İ/R hasarı değerlendirildi. Akciğerde İ/R bağlı olarak gelişebilecek alveolar hemoraji ve Akciğerdeki inflamatuar yanıta bağlı gelişebilecek ödem ve inflamasyon değerlendirildi. Geri kalan akciğerde İ/R hasarının göstergesi olabilecek MDA düzeyi bakıldı.Ayrıca ratlardan alınan kanda serum TAOK düzeyi ve sol akciğer BAL sıvısında Nötrofil yüzdesine bakıldı.
Özet (Çeviri)
İschemia-reperfusion injury is one of the important factors effecting on mortality and morbidity in lung transplantation.There are many studies about İ/R injury and these studies showed that Melatonin and NAC have protective effect on lung against İ/R injury . In the present study, we have tried to show the protective effect of Melatonin and NAC together LPDS on lung İ/R injuryOur study was performed on 48 male Sprague-downey rats weighting 300 g . We aimed to evaluate the effect of Melatonin and NAC on lung İ/R injury in these rats. This study was approved by Dicle Üniversity ( Animal Local Ethical Committee ) and it has continued eight monthsA total of 48 rats were used as samples in 8 different groups :1. group : left lung ischemia2. group : left lung ischemia + Melatonin3. group : left lung ischemia + NAC4. group : left lung ischemia + Melatonin + NAC5. group : left lung ischemia + reperfusion6. group : left lung ischemia + reperfusion + Melatonin7. group : left lung ischemia + reperfusion + NAC8. group : left lung ischemia + reperfusion + Melatonin + NACSamples were anesthetized with Na-Pentotal. They were intubated through a tracheostomy and connected to mechanic ventilator. They were ventilated with a tidal volume of 10 ml/kg at 70 breaths / min. Median sternatomy was performed after this heparin was injected into pulmonary artery. The hilum of pulmonary was clamped to keep ischemia during 2 hours. Then clamp was removed for 2 hours reperfusion1/3 of the left donor lung was assessed for İ/R injury under the Light Microscope. It was evaluated alveolary hemoragia which depends on İ/R injury in the lung and odema and inflamation that depend on the inflamation response of the lung. It was determined the level of MDA which may be a semptom of İ/R injury in the rest of the lungAdditionally, it was assessed the level of seruma TAOK in blood of rats and the rate of neutrofil in left lung BAL.