Romatoid artrittli hastalarda doku ve renkli doppler ekokardiografi bulguları
The findings of tissue and colour doppler echocardiography in patients with rheumatoid arhtritis
  1. Tez No: 236177
  2. Yazar: MEHMET TAHTASIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Romatoid artrit (RA) eklemlerde ve organlarda yaptığı hasarlar sonucu fonksiyon kaybı, sosyal ve psikolojik problemler nedeniyle ülkemizde de önemli hastalıklar grubuna girmektedir. Romatoid artritte kalp tutulumu nisbeten sıktır. Perikardiyal effüzyon, kapak bozuklukları ve ritim bozuklukları oluşturabildiği başlıca kardiyak bulgulardır.Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon klinik ve polikliniğine 2007-2008 yılları arasında başvuran 1987 ACR kriterlerine göre kesin RA tanısı almış 48 hasta ve 22 sağlıklı kontrol üzerinde yapıldı. Tüm hasta ve kontrol grubu tam kan, eritrosit sedimantasyon hızı, romatoid faktör, CRP, ALP, trigliserit, total kolesterol, EKG, konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirildi.Çalışmaya alınan 48 RA'lı hasta grubunun 35'i kadın, 13'ü erkek olup yaş ±ortalaması 52.0±9.4 idi. kontrol grubundaki 22 kişinin 11'i kadın, 11'i erkek olup, yaş ortalaması 47.1±6.1 idi. Konvansiyonel ve doku doppler değerlendirilmesi sonucunda; RVD, RAD, MİT-Em, Tsol-Em, TsagEm, Mit-Em/Mit-Am, Tsol-Em/Tsol-Am, Tsag-Em/TsagAm, değerleri RA'li hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. Mit-Am, DT, Tsol-Am, Tsag-Am, LV-MPI, RV-MPI değerlerinde ise hasta grubunda kontrol grubu göre anlamlı olarak yüksek bulundu.Sabah sertliği süresi ile Tsol-Am arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Sigara kullanımı ile RF düzeyi ve Tsol-Sm arasında; tanı süresi ile aort kapak maksimum akım hızı ve Tsağ-Am arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edildi.Romatoid artritli hastalarda kardiyak etkilenmede artış mevcuttur. RA'lı hastalarda konvansiyonel ve doku doppler değerlendirme, mortelitenin önemli bir nedeni olan kardiyak komorbit hastalığın belirlenmesinde ve tedavisinin planlanmasında anlamlı veriler sağlayan non invazif, yararlı ve uygulanabilir yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
RA causes loss of function as a consequence of damages in joints and organs, and consequently; it causes social and psychological problems, which brings it among the most significant groups of diseases in our country. Pericardial effusion, valve deformation and pararhytmia are the major cardiac findings it can cause.This study was carried out on 48 patients with definitive diagnosis according to ACR criteria of 1987 and 22 healthy people of control group in the period of 2007- 2008 in the clinics and out-patient department of physical therapy and rehabilitation in School of Medicine in Dicle University. All patients and control group were estimated with complete blood, sedimentation rate of red blood cell, rheumatoid factor, CRP, ALP, trigliserid, total cholesterol, EKG, conventional and tissue doppler ecocardiography.Of the patient group with RA, 35 were female, 13 were male, and the mean age was 52.0 ±9.4. 11 of 22 people in control group were female and 11 were male and their mean age was 47±6.1. According to the assessment of conventional and tissue doppler, RVD, RAD, MİT-Em, Tsol-Em, TsagEm, Mit-Em/Mit-Am, Tsol-Em/Tsol-Am, Tsag-Em/TsagAm parameters were found to be significantly lower in patinets with RA than control group. Yet in Mit-Am, DT, Tsol-Am, Tsag-Am, LVMPI, RVMPI parameters, the patient group was found to be significantly higher than control group.There was a significant negative correlation between morning stiffness time and Tsol-Am. There was a significant positive correlation between smoking and RF, and Tsol-SM; and between duration of disease diagnosis and aort valve maximum flow rate, and Tsag-Am.Increased cardiac involvement is present in patients with Rheumatoid arthrit. Conventional and tissue Doppler assessment are beneficial and practical methods, and providing meaninful data for detecting and planing treatment of comorbit cardiac disease in RA patients.