Çocuklarda tüberküloz enfeksiyonunun tanısında Tüberkülin cilt testi ile Quantiferon-tb gold testinin karşılaştırılması
Comparison of Tuberculin skin test and Quantiferon-tb gold test at the diagnosis of tuberculosis in the childhood peryod
  1. Tez No: 236176
  2. Yazar: DOĞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FUAT GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık 1/3'ü Mycobacterium ile infektedir. Bu nedenle tüberkülozun erken ve doğru tanısı tüberküloz kontrolünde ve tedavisinde oldukça önemlidir. LTBI' luların yaklaşık %10'unda hayatlarının bir döneminde aktif tüberküloz hastalığı gelişmektedir. Bu oran çocukluk yaş grubunda daha yüksektir. Ancak çocukluk çağı tüberküloz ve ekstrapulmoner tüberkülozun tanısında güçlükler vardır.TCT testi yanlış negatif ve yanlış pozitif sonuçlara yol açabilmektedir. Duyarlılığı, özgüllüğü ve yorumlanması halen tartışmalı olan TCT'den daha iyi olabilecek ve BCG aşılamasından daha az etkilecek yeni tanı yöntemleri için yapılan çalışmalar umut vericidir.Çalışmamızda M.tuberculosis RD1 gen bölgesinden elde edilen ESAT-6 ve CFP-10 antijenlerine karşı salgılanan IFN gamma düzeyini ELISA yöntemiyle ölçen QuantiFERON-TB Gold(Cellestis Ltd., Carnegie, Victoria, Australia) testi kullanılmıştır.300 çocuktan kan alındı. Çalışmamızda tüberküloz enfeksiyonu tanısında, QTF-G testinin TCT' ne göre daha duyarlı (%92.72, %56.36) ve özgül (%81.63, %60.71) olduğu saptandı. Tüm gruplarda QTF-G testi daha özgül bulundu. Ayrıca QTF-G testinin BCG ile ortak antijenler taşımadığından, önceki BCG aşılamalarından etkilenmediği de gösterilmiştir. Yani doğru tanı konmasında ve kimlere tedavi verilmesi gerektiğinin saptanmasında QTF-G testinin TCT'den daha faydalı olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak; ülkemizde olduğu gibi aşılamanın rutin olarak yapıldığı ülkelerde, TCT ile birlikte ve/veya TCT' nin doğrulanması amacıyla uygulanabileceği; yüksek risk gruplarında TCT ile BCG arasındaki pozitif uyumun yüksek olması nedeniyle, QTF-G testinin yapılmasının uygun olacağı; klinik olarak tüberküloz düşünülen ancak direkt mikrobiyolojik yöntemlerle (Direkt mikroskobi, kültür) tanı konulamayan çocuklarda yüksek duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle tanıda faydalanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Approximately 1/3 of world population is infected by mycobacterium organism. Earlier and accurate diagnosis is vital in the control and therapy of tuberculosis infection. Active tuberculosis disease may develop in %10 of patients with LTBI( Latent Tuberculosis Infection) in any period of their lifetime. Ratio of active tuberculosis development is higher in childhood period. Diagnosis of tuberculosis and extrapulmoner tuberculosis give rise to some diffuculties and may cause confusion in childhood period.False negative and positive results may come into view in TST (Tuberculine Skin Test). There are some hopeful studies to offer more suitable diagnosis methods that has no controversial events as TST about its sensitivity, specifity and interpretation and that would not effect from BCG vaccination.QuantiFERON-TB Gold (Cellestis Ltd., Carnegie, Victoria, Australia) test measuring IFN gamma levels secreted against to ESAT-6 ve CFP-10 antigens of RD1 gene zone of M.tuberculosis by ELİSA method is used in our study.Blood samples were collected from 300 children. Our study revealed out that QTF-G test is more sensitive (%92.72, %56.36) and spesific(%81.63, %60.71) than TST in the diagnosis of tubersulosis infection. QTF-G test was more spesific in whole groups. No common antigens are present between QTF-G test and BCG, that is way results of QTF-G test are not effected by BCG vaccination. QTF-G test is more suitable to establish accurate diagnosis and initiate therapy.In conclusion, ıt would be proper to utilize QTF-G test together with TST and/or to confirm TST in countries that BCG vaccination is routinely applicated as it is current in our country because TST and BCG has positive interaction in patients with higher risk and QTF-G test, due to its high sensitivity and specifity, also would be more practical for children patients that has high suspicion of tuberculosis infection but may not confirmed by direct microbiological methods (Direct microscopy, culture).