Abdominal aorta ana dallarının varyasyonlarının saptanmasında ÇKBT anjiografinin yeri
Role of the MSCT angiography in detecting for variation of main branches of abdominal aorta
- Tez No: 236185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BÜKTE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çok kesitli BT teknolojisindeki gelişmeler BT anjiyoda devrim yaratmıştır. Bu gelişmeler ile vasküler anatomi, varyasyon ve patolojilerinin değerlendirilmesinde çok kesitli BT anjiyonun kullanımı artmıştır. ÇKBT anjiyo'nun avantajları etkin x-ışını tüpü kullanımı yüksek temporal çözünürlük, z ekseninde yüksek uzaysal çözünürlük, intravasküler kontrast madde konsantrasyonunda artma, görüntü gürültüsünde azalma, etkin x-ışını tüpü kullanımı ve tek seferde uzun anatomik yapıların taranabilmesidir. Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji ünitesinde Mayıs 2006 ? Eylül 2008 tarihleri arasında abdominal BT incelemeleri (arteriel fazı içeren dinamik BT, ÇKBT anjio tetkikleri) uygulanan 452 ( 236: kadın, 216: erkek) hasta üzerinden çalışma yapılmıştır. Değerlendirilen hastaların 248 (%56.3) `inde abdominal aortanın ana dallarında bir veya birkaçında varyasyon saptanmıştır. En sık saptanan varyasyon hepatik arterde izlenmiş olup 137 (% 31.1) hastada saptanmıştır. Hepatik arter varyasyonları arasında en sık saptanan süperior mezenterik arterden orjin alan replase sağ hepatik arter olmuştur, 46 hastada saptanmış olup hepatik arterde varyasyon saptanan hastaların % 33.5'ni oluşturur. Değerlendirmeye alınan 440 hastadan çölyak trunkus'da 32 ( % 7.2 ) hastada varyasyon saptanırken 408 ( %92.8 ) hastada çölyak trunkus normal değerlendirildi. Değerlendirmeye alınan 440 hastanın 80 (%18.2) tanesinde süperior mezenterik arterde varyasyon saptanmış, 360 (%81,8) hastada normal olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan 440 hastada splenik arter 437 (%99.3 ) hastada çölyak trunkusun dalı olarak normal değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 256 ( % 58.1) hastada bilateral tek renal arter bulunup , erken dallanma izlenmedi. Varyasyon saptana hastalardan 59 ( %13.4) hastada her iki renal arterde, 61(% 13.8) hastada sadece sağ renal arterde, 43 (% 9.7) hastada sadece sol renal arterde varyasyon izlendi. Renal arter orjinleri her iki renal arterde en sık L1 vertebra korpusu düzeyinde saptandıAbdominal aorta ana dallarının varyasyonlarının bilinmesi birçok cerrahi girişimde işlemin etkinliği ve komplikasyonların önlenmesinde önemlidir. Çalışmamızda bu varyasyonların sık görüldüğü ve ÇKBT anjiyo ile saptanabildiği gösterilmiştir. ÇKBT teknolojisindeki gelişmeler devam etmektedir. İleride ÇKBT anjiyo vasküler yapıların varyasyonlarının ve patolojilerinin değerlendirmesinde gold standart olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Advances in multi-sectional CT technology have revolutionized CT angiography.Through these advances , MSCT angiography in the evaluation of vascular anatomy , variation and pathologies has increased considerably. The advantages of MSCT of angiography can be expressed as use of efficient X-ray tube , high temporal resolution , high spatial resolution in 2 axe , increase in intravascular contrast matter concentration , reduction of imaging noise and screening of anatomic structures of one time. The study was carried ouf on 452 patiensts (236 female , 216 male ) on whom abdominal CT test (such as dynamic CT conprising arterial phase and MSCT angiography test) were performed in the department of radiology , Medical Faculty Hospital , Dicle University ,between may 2006 and september 2008. İn 248 ( % 56.3 ) of the patients evaluated in the study ,variation was observed in one or more main branches of abdominal aorta. The most commonly encounttered variation was seen in hepatic artery in 137 (% 31.1 ) patients. Among the most commonly defermined hepatic artery variations was the replaced right hepetic artery originating from süperior mesenterik artery , which was defected in 46 patients making up % 33.5 of the patients with variation in hepatic artery. While variation was determined in çölyak truncus in 32 ( %7.2) patients , it was found to be normal in the remaining 408 ( % 92.8 ) patients . Of 440 patients included into the assessment ,variation was detected in 80 ( % 18.2 ) cases in süperior mesenteric artery , whereas it was observed to be normal in 360 ( % 81.8 ) patients. Furthermore , of all the patients , splenic artery was evaluated to be normal in 437 ( % 99.3 ) cases as the branch of çölyak truncus . İn the study , bilateral one renal artery was detected in 256 ( % 58.1 ) patients and early braching was observed. Of patients with variation , the variation was observed in both renal arteries in 59 ( % 13.4 ) ,only in right renal artery in 61( % 13.8 ) patients and only in left renal artery in 43 ( % 9.7 ) patients. Renal artery origines in both renal arteries were revealed mostly at L1 vertevral corpus levelTo knov variations of the abdominal aorta and its maiin branches is of paramounth importance in the prevention of complications and in the efficacy of the procedure in many surgical interventions. İn our study , it was shown that these variations are commonly seen and that they can be revealed by MSCT anjiography. The advances in MSCT anjiography are contining.Therefore , MSCT anjiography seens tobe a golden candidate for assessment of variations in vascular structures and their pathologies.