Estetik post sistemlerinin ttutuculuğu üzerinde farklı yüzey uygulamalarının ve siman sistemlerinin etkisi
The effect of different surface treatments and cement types on the bond strength of esthetic post systems
- Tez No: 236216
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM AKKAYAN KESMEZACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, kuartz fiber ile güçlendirilmiş ve zirkonyum esaslı postların iki farklı içerikli reçine siman ile bağlanma dayanıklılığı üzerinde, farklı yüzey uygulamalarının etkisini değerlendirmektir.240 adet üst kanin dişi mine-sement sınırının 2 mm kuronalinden kesildi. Kanal tedavilerinin tamamlanmasını takiben dişler 2 ana gruba ayrılarak 120 adet diş kuartz fiber ile güçlendirilmiş post (DT Light Post) ve 120 adet diş zirkonyum esaslı post (CosmoPost) uygulanması için hazırlandı. 120 adetlik 2 ana grup, 20 örnek içeren 6 alt gruba ayrıldı. Her bir gruba ait post yüzeylerine 50µm aluminyum oksit, MDP içeren primer ve silan, silan bağlayıcı ajan, tribokimyasal uygulama ve 50µm aluminyum oksit uygulamasını takiben MDP içeren primer ve silan uygulaması olmak üzere 5 farklı yüzey uygulaması yapıldı. Kontrol grubu olması amacıyla 6. gruplara ise herhangi bir uygulama yapılmadı. 20 örnek içeren her bir grup, MDP içerikli reçine siman ve Bis-GMA esaslı reçine siman ile simante edilmek amacıyla 10 örnek içeren gruplara ayrıldı. Dişler akrilik reçine kalıplara yerleştirilerek, her bir dişten 2 mm kalınlığında 4 kesit hazırlandı. 0,5 mm/dk hız ile itme bağlanma dayanıklılığı testi uygulanan örneklerden elde edilen sonuçlar, Varyans analizleri, Student's test ve Tukey HSD testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of different surface treatments on the bond strength of fiber-reinforced and zirconium posts cemented with resin cements. 240 maxillar intact human canines were selected for this study. The crowns of each root were sectioned 2 mm above the cemento-enamel junction. The teeth were further divided into 2 groups of 120 teeth following endodontic treatment. Root canal preparations were performed for quartz fiber-reinforced (DT Light Post) (n=120) and zirconium posts (CosmoPost) (n=120). The groups were divided into 6 subgroups in order to receive following 5 different surface treatments; 1)airborne particle abrasion, 2) MDP containing primer/silane coupling agent mixture application, 3)silane coupling agent application, 4)tribochemical silica coating, 5)airborne particle abrasion and MDP containing primer/silane coupling agent mixture application. The posts of the sixth subgroups received no treatment to serve as control groups. Each group was further divided into 2 groups of 10 specimens and cemented with either MDP containing resin cement or Bis-GMA based resin cement. All teeth were then embeded into acryclic resin molds and a diamond saw was used to prepare 4 sections through post-dentin specimens each of 2 mm thickness. Push-out tests were performed at a cross-head speed of 0,5 mm/min.