Ekzojen ghrelin verilen yeni doğan STZ-diyabetik sıçan pankreasında obestatin ve insülin peptidlerinin incelenmesi
Investigation of obestatin and insulin peptides by exogenous ghrelin administrated in newborn STZ-diabetic rat pancreas
  1. Tez No: 236215
  2. Yazar: NESLİHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BOLKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tip 2 diyabet insüline karşı periferal direncin gelişmesi ile birlikte görülen kompleks bir metabolik hastalıktır. Preproghrelinin posttranslasyonel işlenmesinden türevlenen 23 amino asit içeren obestatin ilk kez 2005 yılında keşfedildi. Ekzojen ghrelin verilen diyabetik sıçanlarda obestatin peptid değişiklikleri gösterilmemiştir. Bu çalışmada yeni doğan diyabetik sıçanlara ekzojen ghrelin verilmesinin insülin ve obestatin peptidlerine, kan glukozuna ve vücut ağırlıklarına etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Wistar tipi albino yeni doğan sıçanlar 4 gruba ayrıldı. Grup I: Kontrol (K) (n=13): Yeni doğan sıçan grubuna fizyolojik su intraperitonal (i.p) olarak verildi. Grup II: Ghrelin (GHR) kontrol (n=13): Sıçanlara üçüncü günden itibaren 100 ?g/kg/gün ghrelin uygulandı. Grup III: Streptozotosin (STZ) verilen grup (n=10): Doğumu izleyen ikinci günde 100 mg/kg STZ tek doz i.p. olarak verildi. Grup IV: STZ+GHR (n=7): Diyabetik sıçanlara 100 ?g/kg/gün ghrelin dört hafta süre ile verildi. Dördüncü haftanın sonunda pankreas doku örnekleri alınarak parafine gömüldüler. Rutin inceleme için kesitler Hematoksilen & Eozin ile boyandı. Obestatin ve insülin peptidleri immünohistokimya yöntemi ile gösterildi. Dört hafta boyunca yeni doğan sıçanlarda STZ -diyabetik ve STZ+GHR gruplarının vücut ağırlıkları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı. STZ ve STZ+GHR gruplarına ait 1., 2. ve 4. hafta kan glukoz değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptandı. STZ-diyabetik ile STZ+GHR grupları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanmamasına rağmen STZ+GHR verilen grubun insülin ve obestatin immün pozitif hücre sayılarında artış gözlendi. Bulgularımız, yeni doğan sıçanlara ghrelin verilmesinin STZ diyabet etkilerini azaltabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a complex and metabolic disease that characterizes with development of peripheral resistance against insulin. Obestatin is a 23 amino acid peptide that derived posttranslational processing of proghrelin which discovered in 2005. The aims of the study are to evaluate the effect of ghrelin treatment on body weight, blood glucose levels, obestatin and insulin peptides in pancreas of neonatal streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. In this study, Wistar type albino newborn rats divided into 4 groups. Group I (n=13): The saline administrated intraperitonally (i.p.). Group II (n=13): Newborn control rats were treated 100 ?g/kg/day ghrelin for four weeks from the day three. Group III (n=10): Second day after the birth 100 mg/kg STZ was injected a single dose to the newborn rats to induce neonatal STZ diabetes (n2-STZ). Group IV (n=7): The n2-STZ animals were treated with ghrelin given for four weeks. End of the fourth week, pancreas samples were taken from animals and embedded in paraffin wax. The blood glucose levels and body weights were measured. Pancreas sections examined for histological changes and by immunohistochemistry for expression of obestatin and insulin. During the experimental period, the administration of ghrelin had no statistically significant effect on body weights in STZ-induced diabetic rats compared to ghrelin treated diabetic rats. There was a significant difference in blood glucose levels in STZ-induced diabetic rats compared to ghrelin treated diabetic rats at 1.,2. and 4. week. Insulin and obestatin immune positive cell numbers per islet showed an increase in ghrelin treated diabetic rats compared to the STZ-induced diabetic rats but this increase was not statistically significant. These results suggest that administration of ghrelin to neonatal rats may prevent effects of diabetes.