Behçet hastalığı aktivitesinde ADMA, NO ve homosistein düzeyleri ilişkisi
Interaction between serum ADMA, NO and homocysteine levels and behcet's disease activity
  1. Tez No: 236255
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RAMAZAN YİĞİTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Behçet hastalığı (BH) etiyopatogenezi tam olarak bilinmeyen kronik, tekrarlayıcı ve histopatolojik olarak vaskülitle seyreden multisistemik bir hastalıktır. Behçet hastalığının belli genetik zemindeki bireylerde çesitli çevresel faktörlerle oluştuğuna inanılmaktadır. BH'da oral ve genital mukozada tekrarlayan ülserler ile göz, deri, eklem, gastrointestinal sistem, satral sinir sistemi ve vasküler sistem bulguları hastalığa eşlik edebilir. Sitokinler immunolojik ve inflamatuar olayların en önemli mediyatörleridir. Nitrik oksit bir çok otoimmun ve inflamatuar cilt hastalığında anahtar rol oynar. Bu çalışmada serum NO, Asimetrik dimetil arjinin (ADMA), homosistein, IL-6 ve IL-8 düzeylerinin Behçet hastalığının patogenezi ile ilişkisi ele alındı. Uluslararası Çalışma Grubunun kriterlerine göre Behçet Hastalığı tanısı alan 49 hasta (26 aktif, 23 inaktif) ve 24 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. En az iki majör semptomu olan hastalar aktif Behçet hastası olarak kabul edildi.Serum NO, homosistein, IL-6 ve IL-8 düzeyleri aktif Behçet hastalarında inaktif Behçet hastaları ve kontrol grubundan anlamlı seviyede yüksek bulundu. Aktif ve inaktif Behçet hastalarının serum ADMA seviyeleri kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek bulunurken, inaktif Behçet grubu ile kontrol grubu serum homosistein, IL-6 ve IL-8 düzeyleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.Artmış serum ADMA düzeyi, NO sentezini azaltarak endoteliyal disfonksiyona neden olur. Oluşan endotel disfonksiyonu Behçet hastalığının patogenezindeki vaskülit ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Behçet?s disease (BD) is a chronic, recurrent, and multisistemic disorder of the unknown etiology, characterized by vasculitis as a histopatologic feature. Genetic predisposition, infectious agents and immunologic mechanisms are the main steps in the etiopathogenesis. In BD recurrent ulcers in oral and genital mucoza may be accompanied by eye, skin, joint, gastrointestinal system, central nervous system and vascular system involvement. Cytokines are major mediators of immunologic and inflammatory reactions. Nitric oxide (NO) plays a key role pathogenesis of many inflammatory and autoimmune skin diseases. The study was conducted to determine NO, asymmetric dimethylarginine (ADMA), homocysteine, interleukine-6 (IL-6), interleukine-8 (IL-8) levels in relation to the pathogenesis of the Behçet?s diseaseA total of 49 Behçet?s patients, consisting of a 26 active and 23 inactive patients, and healty control group of 24 individuals participated to the study. International Study Group Diagnostic Criteria were followed in diagnosis of BD, patients who had at least two sign were considered as having active disease.Serum NO, homocysteine, IL-6, IL-8 levels were found to have significantly higher in active Behçet?s patients, compared inactive Behçet?s patient and healthy controls. In active and inactive Behçet?s patient, serum ADMA levels were significantly higher then those of healthy controls. No stastistical significant differerence was found between inactive Behçet?s patient and healthy controls with respect to their serum homocysteine, IL-6, IL-8 levels.The increased plasma levels of ADMA presumably cause endothelial dysfunction because of a deficiency in NO production, which also appears involved in the vasculitis of Behçet?s disease