Heparinize ve nonheparinize ratlarda karaciğer yaralanmasına bağlı kanamalarda topikal Ankaferd Blood Stopper' ın hemostatik etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of efficiacy of topical ankaferd blood stopper in heparinized and non-heparinized injured rats? liver
- Tez No: 236254
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT BOZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Karaciğer yaralanmalarında oluşan kanamanın durdurulmasında değişik araç ve materyaller kullanılmaktadır. Bu çalışmada yeni bir hemostatik ajan olan ABS'nin etkinliğini karşılaştırdıkHer biri 8 adet olmak üzere 48 adet Wistar albino cinsi rat standart karaciğer yaralanması (Grade 2) yapıldıktan sonra heparinize ve non-heparinize iki temel grup ve Kontrol, Surgicel ve ABS alt gruplarına ayrıldı. Gruplar PT, aPTT, INR, kanama zamanı ve kanama miktarı, rat ağırlığı, laserasyon yüzey alanı, preoperatif ve postoperatif birinci gündeki hemoglobin seviyeleri, kullanılan ajana karşı makroskobik ve mikroskobik reaksiyon (makroskobik adezyon, fibrozis, omental adezyon, yabancı cisim reaksiyonu, inflamasyon yerleşimi ve yoğunluğu, taze kanama ve hücre nekrozu) açısından karşılaştırıldıDeğerlendirme sonucunda ağırlık, laserasyon yüzey alanı, PT, INR ve preoperatif hemoglobin değerleri arasında anlamlı fark bulunmadığı, kanama miktarı açısından non-heparinize ABS grubunda non-heparinize Kontrol grubuna göre anlamlı (p0.05) azalma olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In liver injuries, different kinds of materials and equipment have been used to stop bleeding. In this study, we compared the effectivity of a new haemostatic agent ABS. Totally 48 Wistar ? Albino rats were used for this study. All rats? liver were injured as grade 2 standart injury and divided into two basic groups as heparinized and non-heparinized. Each of these basic groups then were divided into three subgroups as Control, Surgicel and ABS subgroups. All subgroups were compared in terms of PT, aPTT, INR, bleeding time and bleeding amount, rat weights, laceration surface area, preoperative and postoperative first day hemoglobin levels, microscopic and macroscopic reactions against each used haemostatic material (macroscopic adhesion, location of inflamation and intensity, fibrosis, omental adhesion, foreign body reaction, fresh bleeding and cellular necrosis).Upon the analyses of the results, it was shown that there was no statistically significant difference among the groups in terms of rat weights, laceration surface area, PT, INR and preoperative hemoglobin levels. There was a statistically significant decrease in the bleeding amont of the non-heparinized ABS group, when compared to the non-heparinized Control group (p0.05).