C6 glioma hücrelerinde morinda citrifolia ve paklitakselin etkilerinin araştırılması
Researching effects of paclitaxel and morinda citrifolia in C6 glioma cells
  1. Tez No: 236299
  2. Yazar: ELÇİN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada in vitro C6 glioma hücre modelinde Morinda citrifolia (noni) ekstresi ve paklitakselin farklı konsantrasyonlarının ß-katenin sinyal yolu ile hücre proliferasyonunda meydana getirdiği değişiklikler immünositokimyasal olarak incelendi.Hücre proliferasyonunun değerlendirilmesinde hücre siklusunda S fazına özgü bir işaretleyici olan bromodeoksiuridin (BrdU) uygulandı. Noni ile inkübasyon sonrasında BrdU inkorporasyonunda kontrol gruba kıyasla azalma izlenirken, sadece paklitaksel uygulanan ve noniyle paklitakselin birlikte uygulandığı gruplarda S fazında hiç hücre gözlenmedi. Glioma hücrelerinde, plazma membranlarının intraselüler sınırları boyunca ß-katenin ekspresyonu izlendi. Noni ekstresi ile inkübasyon sonrasında plazma membranı seviyesinde normal seviyelerde ekspresyon izlendi. Paklitaksel inkübasyonu sonrasında nükleusta belirgin ß-katenin ekspresyonu izlendi. Noni ve paklitakselin birlikte uygulandığı gruplarda ise ß-katenin ekspresyon ve lokalizasyonunda bir değişiklik olmadığı görüldü.Çalışmamız sonucunda plazma membranında bulunan ß-katenin ekspresyonunun noni ekstresi uygulamasıyla değişmediği, düşük dozda paklitaksel uygulamasında nükleustaki ß-katenin ekspresyonunun arttığı izlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, in in vitro C6 glioma cell model, different concentration of Morinda citrifolia (noni) extract and paclitaxel dependent ß-catenin signaling pathway and changes in the cell proliferation are examined immunocytochemically.To ases cell proliferation, S-phase spesific marker bromodeoxyuridin (BrdU) immunocytochemistry was performed. While a decrease in BrdU incorporation was observed after noni extract incubation, there was no S-phase cell after paclitaxel and combined noni extract and paclitaxel applications. In glioma cells, ß-catenin expression was observed across the intracelluler margin of plasma membrane. After incubation with noni extract, no change in ß-catenin expression of existing ß-catenin was noticed. A significant increase was observed in nucleus ß-catenin expression after paclitaxel incubation. Also after incubation with combined noni extract and paclitaxel no change in existing ß-catenin expression was noticed.As a result of our study, it was determined that, the expression of plasma membrane localized cell adhesion molecule ß-catenin was not change by effect of noni extract, and ß-catenin expression was decreased by effect of low dose paclitaxel in nucleus.