Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde izlenen kandidemi olgularının epidemiyolojik, klinik ve antifungal duyarlılık yönünden incelenmesi
The analysis of candidemia cases followed in the Cukurova University Hospital according to their epidemiologic, clinical and antifungal susceptibility characteristics
- Tez No: 236300
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TAŞOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kan dolaşım enfeksiyonları içinde Candida türlerine bağlı nozokomiyal enfeksiyonlar, giderek artan bir öneme sahiptir. Kan kültürlerinden izole edilen etkenler içinde dördüncü sırada yer almaktadır. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yıllar içinde kandidemi olgularının ve etkenlerinin özelliklerindeki değişikliklerin irdelenmesi amaçlanmıştır.Materyal-Metod: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 Ağustos 2003-31 Aralık 2007 tarihleri arasında kandidemi tanısı ile izlenen olgular epidemiyolojik, klinik ve mikrobiyolojik özellikleri açısından retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Bulgular: Kandidemi tanısı alan 116 hastanın 88'i (% 75,8) yoğun bakımda, 28'i (% 24,2) servislerde izlenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 48,4±19 olup 67 (% 57,7)'si erkek, 49 (% 42,3)'u kadın olarak saptanmıştır. Kandidemi gelişmesinde en sık görülen risk faktörleri sırası ile geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı (% 99,2 ), idrar kateteri (% 88,3) ve santral venöz kateter (% 65,0) varlığı olarak saptanmıştır. Yüzyirmi kandidemi atağında en sık izole edilen Candida türü C. albicans olup (% 38,6), bunu C. parapsilosis (% 28,3), C. tropicalis (% 10,8) ve C. glabrata (% 5,0) izlemiştir. % 18,3 olguda da diğer Candida türleri izole edilmiştir. Antifungal duyarlılık sonuçları hastanemizde hala flukonazolün güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Flukonazol direnç oranı C. albicans için % 2,2, albicans dışı türler için % 11,4 olarak belirlenmişken itrakonazol direnci C. albicans'ta % 7,5, albicans dışı türler için % 10,3 gibi yüksek oranda saptanmıştır. Türlerin yıllara göre dağılımında ve direnç eğilimde farklılık belirlenmemiştir (p=0,952). Amfoterisin B'ye hiçbir türün dirençli olmadığı saptanmıştır.Takip edilen hastaların 67'si (% 57,7) exitus olmuştur. Mortalite ile Candida türleri ve ilaç direnci arasında ilişki saptanmamıştır.Sonuç: Çalışmamızda Candida ile gelişen kan dolaşımı enfeksiyonlarında albicans dışı türlerin yıllar içinde artış göstermemekle birlikte yüksek oranda olduğu saptanmıştır. Bu türlerin antifungal ilaçlara direnci göz önüne alınarak, bu enfeksiyonlarda etkenin tür düzeyinde tayini ve antifungal duyarlılık testleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The importance of nosocomial blood stream infections caused by Candida species has substantially increased in recent years. Over the past 2 decades, Candida species have become the fourth most frequently isolated pathogens from blood cultures. The aim of this retrospective study was to analyze of the changing characteristics candidemia cases and their etiologies.Material-Method: The candidemia cases between August 2003 and December 2007 were evaluated retrospectively with respect to their epidemiologic, clinical and microbiological manifestations.Results: At the time of diagnosis, 88 patients (75.8%) were hospitalized in an adult intensive care unit and 28 (24.2%) were in medical and surgical wards. Males comprised 57.7% (67) of case patients and 49 patients (42.3%) were female. The median age was 48.4 ±19 years. The most common demonstrated risk factors for candidemia were broad spectrum antibiotic use (99.2%), urinary catheter (88.3%) and central venous catheter (65.0%). Predominant species was C. albicans (38.6%) of 120 candidemia cases; followed by C. parapsilosis (28.3%), C. tropicalis (10.8%) and C.glabrata (5.0%) consecutively. Other Candida species were isolated from 18.3% of cases. Antifungal susceptibility results demonstrated that flucanozole can be used safely. Fluconazole resistance occurred in 2.2% cases of C. albicans and 11.4% of non-albicans Candida. Itraconozole resistance occurred in 7.5% cases of C. albicans and 10.3% of non- albicans Candida. No statistically difference was established between the distributions of species according to the years (p=952). There was no difference between resistance tendencies of species. No isolate was resistant to amphotericin B. Mortality rate was 57.7% (67 cases). No correlation was established between mortality and drug resistance.Conclusion: Our study demonstrated that the proportion of candidemia caused by non- albicans Candida species is increasing substantially between years. Because of the antifungal resistance of these species, causative pathogens were isolated according to their species and antifungal susceptibility tests were performed.