Gebe ratlarda 5-alfa redüktaz inhibitörü(Dilaprost; Biofarma) kullanımının, doğan erkek yavrularda androjen bağımlı genital organlarda oluşturduğu değişikliklerin makroskopik olarak incelenmesi ve oluşturulan hipospadias modelinde kan ve üretral dokudaki Epidermal Growth Faktör(EGF) düzeyinin yara iyileşmesi üzerine olan etkisinin araştırılması
Macroscopic Investigation of The Changes In Androgen-Dependent Genital Organs of Male Rat Offspring Caused by Administration of 5-Alpha Reductase Inhibitor (Dilaprost; Biopharma) To Pregnant Rats and The Effect of the Epidermal Growth Factor (EGF) Level Within The Blood and Urethral Tissue In a Hypospadias Model
- Tez No: 236312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gebe Ratlarda 5-alfa Redüktaz İnhibitörü(Dilaprost; Biofarma) Kullanımının, Doğan Erkek Yavrularda Androjen Bağımlı Genital Organlarda Oluşturduğu Değişikliklerin Makroskopik Olarak İncelenmesi ve Oluşturulan Hipospadias Modelinde Kan ve Üretral Dokudaki Epidermal Growth Faktör(EGF) Düzeyinin Yara İyileşmesi Üzerine Olan Etkisinin AraştırılmasıHipospadias üretral meanın normale göre ektopik olarak penisin ventral yüzünde ve proksimalde lokalize olduğu bir anomalidir. Tedavisi cerrahidir. Cerrahinin hedefleri; fonksiyonel ve kozmetik açıdan kabul edilebilir bir penis oluşturmak ve bunu yaparkende mümkün olduğu kadar az komplikasyonla başarmaktır. Postoperatif dönemde en sık görülen komplikasyon üretrokutanöz fistüldür. Biz çalışmamızda hipospadias modeli oluşturarak cerrahi sonrası üretra dokusundaki ve kandaki EGF miktarlarının yara iyileşmesine etkilerini araştırdıkÇalışmamızda 40 adet gebe Wistar Albino erişkin dişi rata gebeliklerinin 10-20. günlerinde Finasteride, mısır yağı verildi, bir grup kontrol grubu yapıldı. Gebe ratların gebeliklerinin 21. gününde kanları alınarak EGF düzeylerine bakıldı. Doğan yavru erkek ratlardan her gruptan 18 tane alınarak üretra ventralleri eksize edildi ve kanları alınarak, hem üretrada hem de kanda EGF düzeyleri ölçüldü. Postoperatif yara iyileşmesi enflamasyon ve fibrozis açısından değerlendirildi. Gruplar arası parametrelerin değerlendirilmesi için Mann-Whitney U tek yönlü varyans analizi ve Kruskal-Wallis testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p0.05). Postoperatif olarak dokudaki EGF den bağımsız yara iyileşmesinde (enflamasyon, fibrozis) anlamlı farklılıklar saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Macroscopic Investigation of The Changes In Androgen-Dependent Genital Organs of Male Rat Offspring Caused by Administration of 5-Alpha Reductase Inhibitor (Dilaprost; Biopharma) To Pregnant Rats and The Effect of the Epidermal Growth Factor (EGF) Level Within The Blood and Urethral Tissue In a Hypospadias ModelHypospadias is an anomaly where the external uretral meatus is localized ectopically on the ventral side and proximal part of the penis. Its treatment is surgical. The aims of the surgery are to create a functional and cosmetically acceptable penis and to succeed this with least complications. The most common complication seen during postoperative period is urethrocutaneous fistula. In this study, we created a model of hypospadias and investigated the effects of postoperative EGF levels within blood and urethral tissue on wound healingIn our study, we administered finasteride and corn oil to 40 pregnant adult Wistar Albino rats on 10th-20th days of pregnancy. One group was reserved for control group. Blood samples were taken from rats on 21st day of pregnancy and EGF levels were measured. Eighteen male rat offsprings were taken from each group and ventral parts of their urethras were excised. Blood samples were taken and EGF levels were measured in both urethra and blood samples. Postoperative wound healing was evaluated regarding inflammation and fibrosis. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis one-way analysis of variance tests were used in order to evaluate intergroup variables. p0.05). Postoperatively, wound healing independent of tissue EGF (inflammation, fibrosis) did not differ significantly.