Hemodiyaliz hastalarında transtorasik ekokadiyografi ile diyaliz öncesi ve sonrası koroner akım rezervinin değerlendirilmesi.
Evaluation of pre-haemodialysis and post-haemodialysis coronary flow reserve of patients undergoing haemodialysis with transthorasic echocardiography
- Tez No: 236324
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR TÜLBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada, her bir hemodiyaliz (HD) seansı sırasında ortaya çıkan sıvı değişikliklerinin koroner akım rezervi üzerinde olumlu yahut olumsuz etkilerinin araştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Kronik HD tedavileri özel bir diyaliz merkezinde sürdürülen 14'ü 5 yıldan az 14'ü de 5 yıldan daha fazla düzenli HD tedavisi gören 28 hasta alındı. Çeşitli nedenlerle 4 hasta çalışmadan çıkartıldı. Bir HD seansı öncesi ve sonrası transtorasik ekokardiyografi ile koroner akım rezervleri ölçüldü. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.0 for Windows® programı ile değerlendirildi.Bulgular: Diyaliz sırasında hastalarda ortalama 2.35±0.55 kg ağırlık kaybı olduğu tespit edildi. Diyaliz öncesi ile sonrası diastolik kan basıncı ve dakika nabız sayısı ölçümlerinde ise istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the positive or negative effects of fluid balance changes which occur during each haemodialysis (HD) section on coronary flow reserve.Material and Methods: Twenty eight patients were included in this study: 14 were undergoing chronic HD for less than 5 years and 14 for more than 5 years at a private dialysis centre. Coronary flow reserves were measured with transthorasic echocardiography before and after same HD section. Obtained data were analysed by SPSS software (Statistical Package for Social Sciences) 16.0 for Windows®.Results: During the dialysis an average loss of 2.35±0.55 kg was determined. There was no difference between measurement of diastolic blood pressure and pulse rate before and after HD. A significant decrease was determined in coronary flow reserve diastolic velocity and velocitiy time integral (VTI) parameters after HD (