Düzenli yüzme egzersizlerinin, okul çağındaki çocukların vücut kompozisyonu ve antropometrik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of regular swimming on body composition and anthropometric measures of elementary school children
  1. Tez No: 236339
  2. Yazar: TEVFİK CEM AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmamızda, temel spor branşlarından biri olan yüzme sporunun ilköğretim çağındaki çocukların fiziksel özellikleri, vücut kompozisyonu ve bazı antropometrik özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, yaşları 10-13 yaş arasında değişen, deney grubunu branşı yüzme olan 38 erkek öğrenci, kontrol grubunu ise branşı basketbol olan 35 erkek öğrenci ile aktif olarak hiçbir spor branşı ile ilgilenmeyen 38 erkek ilköğretim öğrencisi oluşturmuş ve çalışma toplam 111 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Çalışmada, antropometrik ölçümler, vücut yağ yüzdesi ölçümleri ve solunum fonksiyon ölçüm testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research aims to investigate the effects of swimming which is basic sports branch, on body composition, some anthropometric measures and physical properties of elementary school children.We have studied total of 111 student at ages between 10 and 13, which the study group formed by 38 male swimmers and the control group formed by 35 male basketball players and 38 male sedanter students. Effect swimming activity are determined by comparing the results of anthropometric measurements, body fat percentiles, and respiratory function tests obtained from each participants of study and control groups.The collected data evaluated by using the ?SPSS for windows? packet programme, the chi-square and Anova variant analysis are used to compare the groups.