Tüberküloz temaslısı çocuklarda tüberküloz enfeksiyonu tanısında gamma interferon ve tüberkülin cilt testlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the efficiency of the gamma interferon assay and tuberculin skin test for the diagnosis of tuberculous infection in children
- Tez No: 236338
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Mycobacterium tuberculosis ile latent olarak enfekte olan olguların erken tanısında uzun yıllardır tüberkülin cilt testi (TCT) kullanılmaktadır. Ancak TCT yeteri kadar duyarlı ve özgül değildir. Son yıllarda interferon gamma (IFN ? ?) bazlı testler, latent tüberküloz enfeksiyonunun tanısında yeni bir tanı aracı olarak gündeme gelmiştirBu çalışmada; akciğer tüberkülozlu erişkinlerle temaslı çocuklarda TCT ve bir T hücre bazlı test olan ELISPOT tekniğine dayalı TSPOT.TB (Oxford Immunotec, Oxford, UK) testinin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladıkGereçler ve yöntem: Çalışmada 60 temaslı çocuk değerlendirildi. Temaslı çocuklar uzak - yakın temaslı, BCG skar sayısı, BCG ile aşılanma durumu, kaynak olguyla temas süresi, öksürük süresi ve kaynak olgu sayısı, evdeki kalabalıklık indeksi ve TCT çaplarına göre ayrıldı. Tüm çocuklara ELISPOT ve TCT yapılıp akciğer grafisi çekildi. Veriler SPSS version 16.0 programı kullanılarak değerlendirildiBulgular: Altmış temaslı çocuğun 13 (% 22)'ünün TCT'si pozitif, 32 (% 53)'sinin TSPOT.TB testi pozitif olarak saptandı. Genel olarak her iki test arasındaki uyum zayıf (? =0,32), konkordans % 65 idi. TCT baz alındığında, TSPOT.TB testinin duyarlılığı % 92,3, özgüllüğü % 57,4 olarak saptandı. Çok değişkenli risk analizleri sonucu, kalabalıklık indeksi ve kaynak olgu sayısındaki artış TCT pozitiflik riski ile kuvvetli olarak ilişkili bulunurken, sadece kaynak olgu sayısındaki artış TSPOT.TB pozitifliği riski ile anlamlı olarak ilişkili saptandıSonuç: Tüberküloz enfeksiyon riskinin saptanmasında IFN-? bazlı testler TCT'e göre daha iyi bir belirleyicidir. Özellikle, kaynak olguyla uzak temaslılarda tüberküloz enfeksiyonunun saptanmasında her iki testin birlikte kullanımı erken tanı açısından önemli olabilir. Ancak bu kanıya varabilmek için, daha fazla olgunun değerlendirildiği geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Tuberculin skin test (TST) is used in many years for early diagnosis of latently infected with Mycobacterium tuberculosis. However, the TST is not sufficiently spesific and sensitive. In recent years, interferon gamma assays (IFN ? ?) provide new tool for latent tuberculosis infection diagnosisIn this study we aimed to the compare the results of TST and a T-cell-based test that based on ELISPOT technic TSPOT.TB test (Oxford Immunotec, Oxford, UK), for tuberculosis infection in children exposed to pulmonary tuberculosisMethods: Sixty children were enrolled into the study. The contacts were divided as close and far contact, BCG scar number, BCG vaccination status, exposure and coughing time, source case number, crowding index and TST diameters. ELISPOT, TST and chest radiography were obtained. Analyses were performed using SPSS version 16.0Results: Thirteen (22 %) of 60 contacts tested were TST positive, 32 (53 %) were TSPOT.TB positive. Overall agreement between two tests was poor (? = 0.32) with concordance (65 %). When TST was used for basic standart, sensitivity of TSPOT.TB was 92.3 %, specifity was 57.4 %. While crowding index and increase of source case number was strongly associated with the risk of TST positivity, the increase of source case number was only associated with the risk of TSPOT.TB positivity according to multivariate risk analysisDiscussion: The IFN-? assay is a better indicator of the diagnosis of tuberculosis infection than TST. Especially, it was important to use these tests with together for detection to latent tuberculosis infection in far contacts for early diagnosis. But this finding need to be verified in larger studies that contain more cases.