Skuamoz hücreli larinks kanseri hastalarında periferik kan IL-12, IL-10, TGF-ß düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the peripheral blood levels of IL-12, IL-10 and TGF-ß in laringeal squamous cell carcinoma patients
- Tez No: 236374
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK HOŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Skuamoz hücreli larinks karsinomunda (SHLK) sağkalımı artırmak için yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç vardır. Bunun için, tümörün biyolojisi ve antitümör immün yanıtlardan kaçış yolları daha ayrıntılı incelenmelidir. Sitokinler tümör dokusunun vücutta oluşturduğu immün yanıtın belirlenmesinde önemli rol oynayan moleküllerdir. Çalışmamızda, SHLK hastalarının sistemik immün yanıtları hakkında bilgi edinebilmek amacıyla, periferik kan interlökin?10 (IL?10), interlökin?12 (IL?12) ve ?transforming growth factor-ß? (TGF-ß) düzeyleri ?enzyme-linked immunosorbent assay? (ELISA) ile belirlenerek araştırıldı ve sonuçlar klinikopatolojik bulgular ile karşılaştırıldı. Yeni tanı almış, 18 erken (evre I-II), 24 geç evre (evre III-IV) SHLK hastasının ve 12 sağlıklı bireyin periferik kanlarında ELISA ile IL?10, IL?12, TGF-ß değerleri ölçüldü. Sonuçta IL?12 ve TGF-ß değerleri açısından her üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Tüm kanserli hastalar ile sağlıklı kontroller arasında da anlamlı fark bulunmadı. IL?10, tüm bireyler içinde sadece kanser hastalarında (7 geç evre ve 1 erken evre) ölçülebilir seviyede yüksek bulundu. IL-10'un ölçülebilir seviyelerde yüksek oluşu değerlendirildiğinde, kanser hastaları sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu. Ayrıca IL?12 ve TGF-ß değerleri kanserli grup içinde, tümör evresi, lenf nodu metastazı, tümör diferansiyasyonu açısından değerlendirildi ve anlamlı fark bulunmadı. TGF-ß seviyeleri, primer olarak küratif radyoterapi (RT) tedavisi alıp erken dönemde rekürrens veya rezidü tespit edilen hastalarda, edilmeyenlere göre yüksek bulundu. Cerrahi tedavi alan, 6 ay prospektif takip edilen 10 hastanın IL?12 ve TGF-ß seviyeleri ortalamalarında ilk 1.nci ayda artış, sonraki 6.ncı ayda düşüş olduğu gözlendi. Bu bulgular ile IL-10'un SHLK hastalarında prognostik bir faktör olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
New treatment options are necessary to improve the survival for squamous cell carcinoma (SCC) of the larynx. In this regard, the biology of laringeal carcinoma and its ways of escaping from antitumor immune responses should be investigated in detail. Cytokines are important molecules for the determination of immune response which is constituted by the tumor tissue. In our study, peripheral blood levels of IL?10, IL?12 and TGF-ß were measured with ELISA to find the systemic immune status of the larynx SCC patients, and the results are compared with the clinicopathological findings. The peripheral blood samples of newly diagnosed 18 early-stage (stage I-II), 24 late-stage (stage III-IV) larinynx SCC patients and 12 healthy control cases were measured with ELISA for IL?10, IL?12 and TGF-ß. There was not any statistical difference in between the three groups, for IL?12 and TGF-ß values. Also there was not any difference between the healthy controls and the cancer patients for these cytokines. IL?10 was high enough to be measured for only cancer patients (seven early-stage and one late-stage cases) which was statistically different from healthy controls. There was not any difference between the groups when the values for IL?12 and TGF-ß were compared in the cancer group for tumor stage, nodal involvement and differentiation. In patients treated with radiotherapy, TGF-ß values were in residual or recurrent disease. IL?12 and TGF-ß values were found to increase at the and of the first month and decrease during the sixth month period for the patients who were treated surgically. It is concluded with these findings that IL-10 can be a prognostic factor for larynx SCC.