Baş ve boyun yerleşimli kistik lenfanjiyomların tedavisinde uygulanan skleroterapinin etkinliği ve bleomisin'in fasiyal sinire etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of sclerotherapy to facial nerve, used for the treatment of cervicofacial lymphangioma
  1. Tez No: 236378
  2. Yazar: AFRA KARAVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Lenfanjiyom lenfatik sistemin konjenital malformasyonudur. Cerrahi eksizyon birçok cerrah tarafından tedavide ilk seçenek olarak görülmektedir. Ancak cerrahi sonrası gelişen ciddi karmaşalardan kaçınmak için farklı tedavi yöntemleri tanımlanmıştır. Kistik lenfanjiyomların bleomisin ve OK-432 enjeksiyonu ile tedavisi iyi sonuçları ile son yıllarda öne çıkmıştır.Bleomisin enjeksiyonu ile tedavi edilen baş ve boyun yerleşimli kistik lenfanjiyomu olan olguların fasiyal sinir iletimlerini değerlendirmek üzere bir klinik çalışma yapılmıştır. Otuz dokuz lezyonu olan 30 olgu merkezimizde bleomisin ve/veya OK-432 ile tedavi edilmiştir. Lezyonun tamamen kaybolması `'çok iyi'', % 50'den daha fazla küçülmesi `'iyi'' yanıt olarak değerlendirilirken hiç yanıtın olmaması ya da çok az olması `'kötü'' yanıt olarak değerlendirilmiştir. Lezyonların % 56,4'ünde `'çok iyi'', % 30,7'sinde `'iyi'' ve % 5,1'inde `'kötü'' Olgular kontrole gelmediği için lezyonların %7,8'indeki sonuç ise bilinmemektedir. Fasiyal sinir iletim çalışması 30 olgudan 12'sinde yapılmıştır. Bu olguların %91,67'sinde `'çok iyi'', %8,33'ünde `'iyi'' yanıt alınmıştır. Olguların her iki taraf fasiyal sinirine iletim çalışması yapılmıştır. En son uygulama ile iletim çalışması arasında 6-120 ay takip süresi bulunmaktadır. Tüm olgularda fasiyal sinir iletim çalışması sonucunda normal bulgular saptanmıştır. İki taraf fasiyal sinir iletimleri arasında fark saptanmamıştır.Bleomisin kistik lenfanjiyomların tedavisinde etkin ve güvenilirdir. Bleomisin uygulaması fasiyal sinire zarar vermemektedir.
Özet (Çeviri)
Lymphangioma is a congenital malformation of the lymphatic system. Surgical excision is regarded as the first choice treatment for cystic lymphangioma by most of the surgens. Several therapeutic methods have been described to avoid the complications derived from the conventional surgical approach. Sclerotherapy of lymphangioma with bleomycin and OK-432 has gained popularity during recent years with promising results.A clinical trial was conducted to evaluate facial nerve conduction of patient with cervicofacial lymphangioma treated with bleomycin injection. Bleomycin and/or OK-432 was injected into 39 lesions of 30 cases. The response was considered as `?excellent?? in cases with total disappearance of the lesion. If the lesion was regressed more than 50 % of the original size, the response was considered as `?good??. Little or no change in the size of lesion was considered to be a `?poor?? response. The responses were excellent in 56.4 %, good in 30.7 % and poor in 5.1 % of lesions. The response in 7,8 % of lesions is unknown, because those cases did not attend the follow-up control. The facial nerve conduction study was performed in 12 of 30 cases. The responses were excellent in 91,67 %, good in 8,33 % of this cases. The study was executed after a follow-up period of 6-120 months. The facial nerve conduction study was normal in all cases. No differences was found between right and left side facial nerves. Our study suggests that sclerotherapy with bleomycin is effective and safe in the treatment of cystic lymphatic malformations. Injection of bleomycin does not damage facial nerve.