Baş ve boyun kanserli hastalar için Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu Türkçe Versiyonu'nun geçerliliği ve güvenilirliğinin araştırılması
The investigation of validity and reliability of the turkish version of The University of Washington Quality of Life Questionnaire for patients with head and neck cancer
- Tez No: 236393
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEFİK HOŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Onkoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu baş ve boyun kanserli hastaların yaşam kalitelerini spesifik olarak değerlendiren, aslı İngilizce olan bir anket formudur. Bu çalışmada dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan bu anket formunun ülkemizde de kullanılabilmesi için uluslararası kılavuzlara göre çevirisinin yapılması ve anadili Türkçe olan hastalar üzerinde uygulanıp istatistiksel olarak geçerlilik ve güvenilirliğinin kanıtlanması amaçlanmıştır. Araştırma, yeni tanı konulmuş baş ve boyun kanserli hastaların 3 ayrı zamanda anket formlarını doldurmaları sağlanarak ve performans durumları değerlendirilerek yapılmıştır. İlk uygulama tedavi başlangıcından 1 gün önce, ikinci uygulama tedavinin tamamlanmasından 3 ay sonra ve üçüncü uygulama ise ikinci uygulamanın 10 gün sonrasında yapılmıştır. İlk ve ikinci uygulamalardaki anket formları ve performans skalaları The European Organization for Research and Treatment of Cancer QLQ-C30(EORTC QLQ-C30) anket formu Türkçe versiyonu, Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu Türkçe versiyonu, Karnofsky ve ZEW(ZUBROD/ECOG/WHO) Performans Skalaları'nı içermekteydi. Üçüncü uygulamada ise Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu Türkçe versiyonu, Karnofsky ve ZEW(ZUBROD/ECOG/WHO) Performans Skalaları mevcuttu. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. İstatistiksel yöntemler olarak Cronbach alfa katsayısı (internal consistency), sınıfiçi korelasyon katsayısı (intraclass correlation coefficient[ICC]), Kruskal Wallis, Jonckheere-Terpstra, Ki-kare ve Mc Nemar testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak Washington Üniversitesi Yaşam Kalitesi Anket Formu Türkçe Versiyonu Türk baş ve boyun kanserli hastalar için geçerli ve güvenilir bir yaşam kalitesi ölçeği olduğu ve ülkemizdeki klinik çalışmalar ile rutin klinik uygulamalarda kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The University of Washington Quality of Life Questionnaire is originally an English-language survey assessing specifically the quality of life of patients with head and neck cancer. The aims of this investigation are to translate this worldwide used questionnaire to Turkish according to international guidelines and to prove its validity and reliability statistically by means of applying it to the native Turkish speaking patients. This study included the patients with newly diagnosed head and neck cancer. The patients were asked to completed three sets of questionnaires and performance scales; first, one day prior to beginning of the treatment; second, 3 months after completion of the treatment, and a third, 10 days after the second one. The first and second sets included The European Organization for Research and Treatment of Cancer QLQ-C30(EORTC QLQ-C30) Questionnaire Turkish version, the University of Washington Quality of Life Questionnaire Turkish version, Karnofsky Performance Scale, ZEW(ZUBROD/ECOG/WHO) Performance Scale. The third set included the University of Washington Quality of Life Questionnaire, Karnofsky Performance Scale, ZEW(ZUBROD/ECOG/WHO) Performance Scale. The data were analyzed statistically. The Cronbach?s alpha coefficient(internal consistency) and interclass correlation coefficient(ICC), Kruskal-Wallis, Jonckheere-Terpstra, Chi Square and Mc Nemar tests were applied as statistical methods. Turkish version of the University of Washington Quality of Life Questionnaire seemed to be a valid and reliable tool for Turkish head and neck cancer patients and it can be used in clinical investigations and routine clinical practice in Turkey.