Çocukluk çağı kemik ve eklem enfeksiyonu hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of childhood bone and joint infections
- Tez No: 236406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kemik ve eklem enfeksiyonları daha çok çocukluk yaş grubunda görülen, tanı ve tedavide yaşanan güçlükler sebebiyle mortalite ve morbidite oranları erişkinlere göre daha fazla olan enfeksiyonlardır. Eklem enfeksiyonları septik veya piyojenik artrit, kemik enfeksiyonları ise osteomiyelit (OM) olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı hastaların retrospektif olarak demografik bilgilerini, klinik ve laboratuvar bulgularını, uygulanan tedavi yaklaşımları ve sonuçlarını değerlendirmek, hastaların kısa ve uzun dönem izlemleri sonucu ortaya çıkan sorunları ve sonuçları belirleyerek elde edilen bilgilerle hastaların tanı, tedavi ve takiplerinin planlanmasında yön verecek göstergeleri ortaya koymaktır. 1991-2007 yılları arasında septik artrit (SA) tanısı ile 143, OM tanısı ile 39, OM+SA tanısı ile 23 hasta izlenmişti. Tanı gruplarında erkeklerin daha sık etkilendiği görüldü ve ortalama başvuru yaşının SA hastalarında 62 (±54) ay, OM hastalarında 90 (±71), OM+SA hastalarında 91 (±69) ay olduğu görüldü. Ortalama semptom süresi SA hastalarında 5,8 gün, OM hastalarında 39 gün, OM+SA hastalarında 47 gündü. Septik artrit hastalarında en sık diz (%44,8), kalça (%35) ve ayak bileği (%9,8), OM hastalarında en sık femur (%27), tibia (%21,6) ve ayak bileği kemikleri (%10,8), OM+SA hastalarında ise en sık kalça (%30,4), diz (%26), dirsek (%17,3) tutulumu mevcuttu. Yenidoğan yaş grubunda kalça tutulumu diğer yaş gruplarına göre 2 kat daha sıktı. Başvuru semptomları arasında hareket kısıtlılığının tanı koymak için en değerli bulgu olduğu görüldü. Laboratuvar bulguları tanıda çok yardımcı değildi, ortalama beyaz küre sayısı 13800(±6100)/mm3, eritrosit sedimentasyon hızı 61(±36) mm/saat, C-reaktif protein (CRP) 41(±33)mg/dL, k-CRP 4,5(±4,3)mg/dL'di. Tüm tanı gruplarında en sık izole edilen etken Staphylococcus aureus olmuştu. Septik artrit hastalarının 12'sinde, OM hastalarının 13'ünde, OM+SA hastalarının 9'unda komplikasyon gelişmişti. Etkenin izole edildiği, cerrahi yapılan, 1 yaş altı ve 3 yaş üzerindeki hastalarda ve özellikle kısa süreli tedavi ve arkasından oral ardışık antibiyotik tedavisi verilen hastalarda komplikasyonlar daha fazla gelişmişti. Doğru tanı klinik ile düşünülerek konabilir ve tedaviye erken başlanarak ve uygun süre tedavi ile komplikasyonlar önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Bone and joint infections are more prevalent during childhood period and have higher mortality than elderly population because of difficulties in diagnosis and treatment. Joint infections are defined as septic or pyogenic arthritis (SA), bone infections are defined as osteomyelitis (OM). The aim of this study is to evaluate the demographic data, clinical and laboratory findings, treatment modalities and end points retrospectively to improve methods used in planning the treatment and follow-up of patients with the aid of data extracted from the short and long term follow-up of patients and the outcoming problems and results. Between years 1991-2007, 143 patients with SA, 39 patients with OM, 23 patients with OM+SA were followed. Males were affected more frequently than females. Mean admission age of SA was 62±54 months, of OM was 90±71 months, 91±69 months of OM+SA patients. Mean symptom duration was 5,8 days for SA, 39 days for OM, 47 days for OM+SA patients. The most frequent involvements for SA patients were 44.8% knee, 35.1% hip, 9.8%ankle; for OM patients 27% femur, 21.6% tibia, 10.8% ankle bones; for OM+SA patients 30.4% hip, 26% hip, 17.3% elbow. Hip involvement was twice more prevalent at newborn period. Decreased range of motion was the most reliable sign in diagnosis. Laboratory findings were not of value in diagnosis, mean white blood cell count was 13800±6100/mm3, erithrocyte sedimentation rate was 61±36 mm/hour, C reactive protein (CRP) was 41±33 mg/dl, k-CRP was 4,5±4,3 mg/dl. The most frequently isolated agent was Staphylococcus aureus. 12 of SA patients, 13 of OM patients, 9 of OM+SA patients developed complications. In patients whom the agent was isolated, who underwent surgery, under 1 year old and older than 3 years old and specifially the ones given oral intermittant antibiotic theraphy following short term treatment developed more complications. Accurate diagnosis can be prevented by starting treatment early and with proper timing.