Acile başvuran kalp yetmezlikli, plevral/ perikardiyal efüzyon tespit edilen ve edilmeyen hasta gruplarının risk faktörleri, demografik özellikleri, prognoz, Ca 125 seviyesi Ve NT-ProBNP seviyesi açısından karşılaştırılması
Comparison of the risk factors, demographic characteristics, prognosis, CA 125 and Nt-ProBNP Levels amongst patient groups with or without cardiak failure, pleural and/or pericardial effusion in emergency medicine.
  1. Tez No: 236449
  2. Yazar: HASAN BÜYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmamızda Akut dekompanse kalp yetmezliğinde (DKY) eşlik eden plevral effüzyonun hastanede kalma süresi ve takip eden 6 ay içinde prognoz üzerine etkisi ve CA-125 ve NT-proBNP düzeyleri ile ilişkisini belirlemeyi amaçladık.Dekompanze kalp yetmezliği olan 100 hasta çalışmaya alındı. CA 125 ve NT- proBNP düzeyleri ölçüldü. Hastalar plevral efüzyon varlığına göre ayrıldılar. Hastanede kalma süresi 6 ay boyunca tekrar hospitalizasyon ve mortalite kaydedildi. 6 aylık takip eden süreçte 27 ölüm meydana geldi. Plevral efüzyonlu hastalarda CA-125 düzeylerinde anlamlı olmayan bir yükseliş trendi tespit edildi. Tek değişkenli Cox Regresyon modeline göre plevral efüzyonun hastane içi akıbet ve takip eden 6 ay içinde ölüm üzerine herhangi bir etkisi bulunmadığı gösterildi (p=0.4).
Özet (Çeviri)
Reliable markers additional to biomarkers establish the prognosis would be highly beneficial in heart failure.We sought to determine influence of accompanying pleural effusion on in-hospital outcome and prognosis at 6-month follow-up in acute decompansated heart failure (ADHF) and relation with levels of CA 125 and NT-pro BNP.Study consisted of 100 consecutive patients. CA 125 and NT-proBNP were measured. Patients were divided according to presence of pleural effusion. In-hospital outcome and 6-month rehospitalization and mortality were recorded. There were 27 total deaths over the course of 6-month follow-up. Insignificant trend towards higher values of CA125 was found in patients with pleural effusion. Univariate Cox regression model showed that there is no influence of pleural effusion on in-hospital outcome and mortaity at 6-month follow-up (p=0.4).