Ultrasonografi eşliğinde yapılan aspirasyon biyopsilerinde, farklı iğne kalınlıkları ve hasta başı sitopatolojik değerlendirmenin tanısal yeterliliklerinin karşılaştırılması.
Ultrasound guided fine-needle aspiration biopsies: comparison of sample adequacy with different needle sizes and with/without onsite cytologic analysis
  1. Tez No: 236448
  2. Yazar: SABİHA RABİA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı, iki farklı iğne kalınlığının sitolojik materyal sağlamadaki etkinliklerini ve hasta başında (on-site) sitopatolojik değerlendirmenin tanıya katkısını araştırmaktırÇalışmamıza, tiroid bezinde nodül saptanan, rastgele seçilmiş, 65'inde soliter, 135'inde multipl nodül bulunan, 200 olgu (169 kadın, 31 erkek) dahil edildi. Olgular, biyopsi iğnesinin kalınlığına (21 ve 27 gauge) ve hasta başı sitopatolojik değerlendirmenin yapılıp yapılmamasına göre, 50'şer kişilik 4 gruba ayrıldı. Grup 1= iğne kalınlığı 21 gauge, on-site(-), grup 2= iğne kalınlığı 27 gauge, on-site(-), grup 3= iğne kalınlığı 21 gauge, on-site(+), grup 4= iğne kalınlığı 27 gauge, on-site(+), olarak belirlendi. Uygulamalar Hitachi EUB 8500 ultrasonografi sistemi ve 10 MHz lineer prob kullanılarak yapıldı. Biyopsi işleminde serbest el tekniği kullanıldı. Tüm grupların yeterlilik oranları ve girişim sayıları hesaplandıktan sonra istatistiksel analiz ki-kare testi kullanılarak yapıldıGirişim sayısı grup 1'de 1-4 arasında (ortalama 2), grup 2'de 1-4 arasında (ortalama 3), grup 3'de 1-4 arasında (ortalama 2), grup 4'de 1-5 arasında (ortalama 3) bulundu. Grup 3'de girişim sayısı daha azdı. Grupların yeterlilik oranları sırasıyla; %96, %90, %100, %98 olarak elde edildi. Grupların yeterlilikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Grup 1 ve 3'de biyopsi sonrası 3 olguda hematom tespit edildiKalın iğne kullanılan ve hasta başında değerlendirme yapılan grupta, sitopatolojik tanısal sonuçlar en yüksek oranda saptandı. Bununla birlikte kalın iğne kullanılan grupta komplikasyon riski daha yüksekti. Hasta konforu ile tanısal duyarlılık beraber düşünüldüğünde, ince iğne kullanılan ve hasta başında değerlendirilen biyopsilerinin tercih edilebilir olduğu kanısına varıldı.Anahtar KelimelerUltrasonografiTiroid beziİnce iğne aspirasyon biyopsisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the adequacy of samples obtained with different sized needles and with/without onsite cytologic analysis.Two hundred patients(169 women, 31 men) with solitary(n=65) or multiple(n=135) thyroid nodules underwent ultrasound(US) guided fine-needle aspiration biopsies(FNAB). Patients were randomly divided to four groups according to needle size(NS) and whether onsite cytologic analysis(OCA) was performed or not. Group I: NS=21 gauge, OCA(-), Group II: NS=27 gauge, OCA(-), Group III: NS=21 gauge, OCA(+), Group IV: NS=27 gauge, OCA(+). All procedures were performed with Hitachi EUB 8500 ultrasonography system and 10 MHz linear probe. Freehand biopsy technique was used.Sample adequacy rates, number of needle passes were calculated for each group and compared with chi-square test.The number of needle passes were 1-4(mean: 2)in group I, 1-4(mean: 3)in group II, 1-4(mean 2)in group III and 1-5(mean 3)in group IV. In group III, significantly less passes were performed. Sample adequacy rates for different groups were 96%, 90%, 100% and 98% respectively. There was no significant statistical difference between groups. In groups I and III, hematomas were developed after the procedures in three cases.Best results were obtained with thicker needles and onsite cytologic evaluation. However, the use of 21 gauge needles carries higher risk for complications. Our experience shows that, for high adequacy rates and patient comfort at the same time, thinner needles and onsite cytologic analysis should be the preferred approach.KeywordsUltrasonographyThyroid GlandFine-Needle Aspiration Biopsy