Yenidoğanlarda farklı anestezik yöntemlerin serum bilirubin düzeyi üzerindeki etki ve sonuçları
Comparison the effect of different anesthetic techniques on neonatal plasma bilirubine levels
- Tez No: 236500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİRARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Bu çalışmada, amacımız farklı anestetik yöntemlerin yenidoğan sarılığı üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır.Metod: Fakültemiz etik kurul onayından sonra ASA1-2 statüsünde elektif sezeryan operasyonu planlanan 100 gebe çalışmaya alındı. Hastalar 5 eşit gruba ayrılarak anestetik yöntemler (genel anestezi, spinal anestezi, total intravenöz anestezi, epidural anestezi, normal spontan vajinal doğum) uygulandı. Grup GA'ya indüksiyonda 2 mg/kg propofol,1 mg/kg lystenon, idamede %1-2 MAC sevoflurane ve 0,1µg/kg/dk remifentanil verildi. Grup SA'ya intratekal hiperbarik bupivacaine verildi. Grup TİVA'ya indüksiyonda 2 mg/kg/saat dozunda propofol, 1mg/kg lystenon, idamede 10-8-6-4 mg/ kg/h propofol, 0,1µ /kg/dk remifentanil uygulandı. Postoperatif analjezi için Grup EA'ya epidural, diğer gruplara ise iv yoldan tramadol verildi. Umblikal kord klampe edildikten sonra umblikal kord kan gazı alındı. Postoperatif 1. ve 5. dakikadaki APGAR skorları ile 24. saat ve 5. gündeki yenidoğan serum bilirubin seviyelerine bakıldı.Sonuçlar: 24.saat ve 5. gün yenidoğan bilirubin değerleri açısından incelendiğinde gruplar arasındaki değerlendirmelerde istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı, ama grupların ikili değerlendirilmeleri sonucunda grup TİVA ve grup EA ve grup GA `da 24.saat direk bilirubin değerlerin de istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü (p=0.021). Fototerapi ihtiyacı açısından değerlendirildiğinde grupların kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamasına rağmen, yüzde olarak bakıldığında en yüksek oranın %25 ile grup TİVA' da olduğu görüldü. Grup GA ve grup EA' da %15 ile ikinci sırada, grup SA' da ise %10 ile 3. sırada, grup NSVD grubunda ise %5 ile en düşük düzeyde olduğu gözlendi. ( Şekil 2) Bupivakain, remifentanil, glikozillenmiş bupivakain, tramadol miktarları ve bilirubin seviyeleri arasında ilaç dozu- bilirubin seviyesi olarak istatistiksel açıdan fark saptanmadı.Tartışma:Vaka sayılarının arttırılmasıyla daha net sonuçların ortaya çıkacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this prospective study, we examined the influence of different anaesthesiologic techniques on neonatal jaundice.Methods: With ethics approval and written consent, the 80 (ASA 1-2 status) pregnant women (were separated into four groups equally) that who were planned for delivery with elective caesarian section under general, epidural, spinal, total intravenous anaesthesia and 20 pregnant women (ASA 1-2 status) that were planned for spontaneous vaginal delivery were included in to this prospective study. All participants were at 38-40 weeks of uncomplicated pregnancy. After 10 ml/kg crystalloid preload, one anaesthetic strategy was managed randomly and than elective caesarian section was performed. For Group GA 2 mg/kg propofol, 1 mg/kg succinylcholine were performed at induction and after intubation 1-2 % MAC sevofluorane, 0.1µg/kg/min remifentanyl were given. For TİVA group 2 mg/kg/h propofol, 1mg/kg succinylcholine were performed at induction and after intubation, 10-8-6-4 mg/ kg/h propofol, 0.1µ/kg/min remifentanyl were given. For EA group 0.5% plain bupivacaine hydrochloride was given at different doses after insertion of epidural catheter. For SA group 0.5% heavy bupivacaine hydrochloride was injected intrathecally at different doses. Postoperative analgesia was performed with tramodol. Umbilical blood gas samples were collected just after the cord was clamped. Neonatal serum bilirubin levels were determined at the ages of 24 h and 5 days in 100 infantsThe sex, weight, 1th minute and 5th minute APGAR scores, hematocrit levels and phototherapy needs of the neonates were recorded. Statistical analysis was performed by Statistical Package for Social Science (SPSS) version 13.0 for Windows. Analyses included ANOVA and Tukey post-tests (P0.05) but we observed the worst outcome percentages in total intravenous anaesthesia group. (Figure1)Conclusion: We suggest that if the case number would be increased the assosiation of the neonatal jaundice and anaesthetic techniques may be more predictable.