Odun ile osteokondral defekt tedavisi
Treatment of wood with osteochondral defect
  1. Tez No: 236501
  2. Yazar: ADEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Osteokondral defektlerin onarımı ile ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Yapılan tedaviler ile ilgili yayınlanmış geniş vaka sunumları olmadığından cerrahi tedaviler halen daha bu çalışmalara dayandırılmaktadır. Bugün için popüler olan cerrahi tedaviler; otolog kondrosit implantayasyonu, mikrokırık, mozaikplasti ve biomateryallerle yapılan defekt doldurma yöntemleridir. Biz yaptığımız çalışmada biyolojik yöntemlerin dışında biomateryallerle yapılan defekt tedavisinde bioaktif cam, karbon fiber ve metallere alternatif olacağını düşündüğümüz odunu kullandık.Deneysel çalışmamızda 12 koyunun 24 dizini kullandık. Kıkırdak kalınlığının yeterli ve rejenerasyonunun hızlı olması için ortalama bir yaşında koyunlar kullanıldı. Biomekanik olarak benzer yüklenmelere maruz kalmaları için koyunların her iki diz medial kondillerine 7 mm çapında ve 9 mm derinliğinde defekt oluşturuldu. Sağ dizdeki defekte eklem yüzeyinden 2 mm derinde olacak şekilde odun greft yerleştirilirken, sol dizdeki defekt boş bırakılarak kontrol grubu yapıldı.8 ve 16 hafta sonra koyunlar yüksek doz ketamin verilerek öldürüldü. Dizler klinik, makroskopik ve histolojik (ICRS Visuel Histolojik Değerlendirme Skalası) olarak incelendi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda çalışma grubunda odun greftin konak kemiğe sıkıca tutunduğu, üzerinde yeni kıkırdak doku oluşmasına destek olduğu, yabancı cisim reaksiyonu yapmadığı, eklem yüzeyinin dört grupta tamamen dolduğu görüldü. Kontrol grubunda ise defektin tamamen dolmadığı ve eklem yüzeyinin çukur kaldığı görüldü.İstatiksel olarak matriks değerlendirmesinde 4 aylık kontrol ve çalışma grupları arasında anlamlı bir fark olmasa da çalışma grubunda hyalin kıkırdak oluşumunun daha fazla olduğu görüldü.Bu sonuçlardan yola çıkarak osteokondral defekt tedavisinde odun greft kullanımının diğer biomateryallerle yapılan defekt tedavisine alternatif olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
A lot of studies on repair of osteochondral defects have been done. Because absence of wide case studies reported on treatments, surgical treatments is based on above studies. Popular surgical treatments for today include otologous chondrocit implantation, microfracture, mosaicplasty and defect filling methods done with biomaterials. In the present study, we have used the wood which cauld be alternative to bioactive glass, carbon fiber and metals in defect treatment done with biomaterials except that biological methods.In the experimental study we hawe used 24 knees of 12 sheep. Those sheep whose mean age was one year were used to each enough cartilage thicknees and rapid regeneration. A defect of 7 mm diamater and 9 mm depth on medial chondilf of both knees was occured to receive biomechanically similar loadings. A wood greft was out on defect on right knee as deep as 2 mm from joint surface whereas defect on left knee was left empty for control group.Sheep were killed by high dose ketamine after 8 and 16 weeks. Knees were investigated by clinically, macroscopically and histologically (ICRS Visual Histologically Evaluation Scala). In the result of evaluation in the study group it was sheen that wood graft was tihghtly hold on to bone, it supported a new cartilage tissue was not given any foreign body and joint surface was fully filled. Whereas in control group, it was seen that defect was not fully filled and joint surface was hollow.In statistical matrix evaluation altough there was no significant differance between control and study groups, in study group occurence of hyaline cartilage was seen to be too much.It was canulated that the wood graft for osteochondral defect treatment could be alternative to defect treatment performed by other biomaterials.