Hemadiyaliz tedavisi altındaki kronik renal yetmezlikli hastalarda serum asimetrik dimetilarginin'in (ADMA) klinik ve laboratuar sonuçları
Clinic and laboratory results of serum Asymmetric Dimethylarginine (ADMA) in patients with chronic renal disease undergoing hemodialysis treatment
- Tez No: 236567
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik Böbrek Hastalığı'nda (KBH) mortalitenin en önemli nedeni aterosklerotik vasküler komplikasyonlardır. Bizim bu çalışmadaki amacımız hemodiyaliz tedavisi altındaki KBH olan hastalarda serum ADMA düzeyleri ile hipervolemi, hipertansiyon, aterosklerozis ve kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya en az 6 aydır hemodiyaliz tedavisi alan KBH'lı 120 hasta ve 23 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, kan basınçları, hemodiyaliz tedavi süreleri, vücut kitle indeksleri kaydedildi. Hastaların yandaş hastalıkları, kullandığı ilaçlar, sigara alışkanlıkları not edildi. Hastaların karotis arter intima-media kalınlığı (KİMK) ve ekokardiyografik ölçümleri alındı. Hastaların ADMA düzeyleri ile birlikte inflamasyon belirteçleri olan CRP, hsCRP, homosistein düzeyleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında ADMA, inflamasyon belirteçleri, ekokardiyografik bulgular ve KİMK değerleri karşılaştırıldı. Hastalar hipervolemik ve normovolemik olarak 2 gruba ayrıldı. KBH etyolojisine göre diyabetik ve nondiyabetik gruplara ayrılarak kendi aralarında aynı değişkenler karşılaştırıldı. Hasta grubunda ADMA, CRP, hsCRP, KİMK ölçümleri kontrol grubuna göre ileri düzeyde anlamlı yüksek saptandı(p0.05). Sonuç olarak KBH'da ADMA düzeyleri ile endotel disfonksiyonu, ateroskleroz, hipervolemi arasında ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The most important cause of mortality in Chronic Renal Disease (CRD) is atherosclerotic vascular complications. Our aim in this study was to identify the relation between serum ADMA levels and hypervolemia, hypertension, atherosclerosis and cardiovascular events in patients with chronic renal disease undergoing hemodialysis treatment. 120 patient with CRD undergoing hemodialysis treatment at least 6 months and 23 healthy persons were included. Age, sex, blood pressure, period of hemodialysis treatment and body mass index of patients were registered. Accompying diseases, drugs and smoking habits were also recorded. Intima-media thickness of carotid artery (CIMT) and echocardiographic measurements has done. ADMA and CRP, hsCRP, homocystein levels were measured as signs of inflammation. ADMA, signs of inflammation, echocardiographic measurements and CIMT were compared between patient and control groups. The patient group was divided in two subgroups as normovolemic and hypervolemic. Also we made another classification depending to the etiology of CRD as diabetic and nondiabetic and compared same variables. ADMA, CRP, hsCRP, CIMT measurements were higher in patient group than in control group and the difference was statistically significant(p0.05). There is a relation between ADMA and endothelial dysfunction, atherosclerosis and hypervolemia in CRD.