Voleybolcularda farklı sıçrama ve konma tekniklerinde alt ekstremite kassal aktivasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of muscular activation of lower extremity muscular activation for different jumping and landing techniques in volleyball players
- Tez No: 236586
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, voleybolcularda farklı sıçrama ve konma tekniklerinde kaslarda oluşan aktivasyonun elektromiyografi (EMG) yöntemi ile belirlenmesidir.Çalışmaya katılan deneklerde skuat, aktif ve eller serbest aktif sıçramalarda ve 40 ve 60 cm'lik kasalardan smaç ve blok konma sırasında vastus medialis, vastus lateralis, gluteus maksimus, gastrocnemius, biceps femoris kaslarındaki aktivasyon ölçülerek voleybolcularla kontrol grubunun kassal aktivasyonları karşılaştırılmıştır. Seçilen kasların maksimal kasılma değerleri verilerin normalize edilmesi için maksimal izometrik kasılmalar yaptırılarak belirlenmiştir. Kassal aktivasyon analizlerinde veri grubunun özelliğine göre integral ve doğrusal zarf analizleri kullanılmıştır. Sıçrama; itiş, havada kalma ve konma olmak üzere üç fazda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the muscular activation strategies for different jumping and landing techniques in volleyball players via electromyography (EMG).Muscular activation of vastus medialis, vastus lateralis, gluteus maximus, gastrocnemius and biceps femoris were measured in countermovement (hands free), countermovement jump, squat jump, block landing (40 and 60 cm), and spike landing (40 and 60 cm) between volleyball players and control group. Maximal voluntary contractions of muscles were determined with maximal isometric contractions for data normalizing. Integral and linear envelope analyses were used for muscular activation analyses depend on the data. Jumping was analyzed in three phases; propulsion, flight and landing.