Metilprednisolonun posteriolateral spinal füzyon üzerine etkileri
The effects of methylprednisolone on posterolateral spinal fusion
  1. Tez No: 236622
  2. Yazar: GÜRKAN GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda, metilprednisolonun posterior vertebral füzyon üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla 18 adet Spraque Dawley tipi erkek rat kullanıldı. Ratlar 6 rattan oluşan 3 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, yüksek doz metilprednisolon ve sürekli düşük doz metilprednisolon uygulanan grup olarak adlandırıldı.Çalışmamızdaki tüm ratlara heterojen greftle posterolateral füzyon uygulandı. Kontrol grubundaki ratlara metilprednisolon uygulanmadı. Yüksek doz metilprednisolon grubuna 30mg/kg intramusküler tek doz metilprednisolon uygulandı. Düşük doz grubundaki ratlara 5.4mg/kg metilprednisolon 30 gün boyunca hergün intramusküler olarak uygulandı. 6 hafta sonunda tüm ratlar yüksek doz anestezi verilerek öldürüldü ve füzyon bölgeleri radyolojik ve histopatolojik değerlendirilmeleri için çıkarılıp hazırlandıSonuçlar Lenke radyolojik değerlendirme skalasına göre ve Emery histolojik değerlendirme skalasına göre değerlendirildi.Biz çalışmamızda, yüksek ve düşük doz metilprednisolon uygulamalarının posterolateral spinal füzyon üzerine olumsuz etkileri olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
İn our study examined effects of methylprednisolone on posterior vertebral fusion. 18 male Spraque Dawley species male rats were used inthis study. Rats were classified into three groups of six rats. The groups were named as control, high dose methylprednisolone and continous low dose methylprednisolone groupPosterolateral fusion with heterogeneous graft was performed to all rats in the study. No methylprednisolone was administered to the rats in the control group. 30mg/kg intramuscularly methylprednisolone was administered once to the rats in the high dose methylprednisolone group. 5.4mg/kg methylprednisolon was administered to the rats in the low dose continous methylprednisolone group for 30 days. 6 weeks later, all rats were killed with high dose anesthesia and fusion sites were excised and prepared for radiological and histopathological examinationsRadiological evaluation was preformed according to Lenke classification and histopathological examination was performed with Emery scaleİn our study, we demonstrated that both high and low dose of have negative effects on posterolateral spinal fusion.