Genç tavşanlarda mandibula defektlerinin onarımında kullanılan otojen kemik greftlerinin mandibula gelişimi üzerine etkisi
In young rabbits, the effect on mandibular growth of autogenous bone grafts in using reconstruction of mandibular defects.
- Tez No: 236621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE TÜRK BİLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; çocukluk çağı mandibula defektlerinin rekonstrüksiyonunda sık olarak kullanılan kemik greftlerinin gelişimini, bunun da mandibula büyüme ve gelişimi üzerine olan etkilerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Bu nedenle genç Yeni Zelanda tavşanlarının mandibula korpusunda defekt oluşturuldu. Defektli alan, bir grupta iliak, bir grupta kalvarial kemik greftleri ile rekonstrükte edildi, ayrıca bir diğer grupta iliak kemik grefti ile birlikte kondilektomi yapıldı. Sonrasında, tüm gruplarda mandibula gelişimi makroskopik ve histolojik olarak araştırıldıBulgular: Her üç grupta da kontrol grubuna göre mandibula büyümesinde geri kalma olduğunu gördük. İliak kemik grefti grubu ile kalvarial kemik grefti grubu arasında fark yoktu. İliak kemik grefti + kondilektomi yapılan grubun mandibula uzunluğu ve yüksekliği, sadece iliak kemik grefti kullanılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Kalvarial kemik grefti grubuna göre iliak kemik grefti + kondilektomi yapılan grupta büyüme anlamlı bir şekilde geri kaldığı görüldü. Histolojik olarak kontrol grubunda normal kemik dokusu ve kemik çevresinde bağ dokusu izlendi. Her üç denek grubunda da inflamasyon ve nekrotik dokunun uzaklaştırılarak, yeni kemik oluşumu aşamaları arasında farklılık görülmediSonuç: Bu çalışmada gelişim çağındaki çocukların mandibula defektlerinde kullanılan kemik greftlerinin mandibula gelişimini önemli derecede engellediği gösterildi. Hem İliak kemik grefti hem de kalvarial kemik greftti kullanılmasının mandibula gelişimi açısından anlamlı bir fark oluşturmadığı görüldü. Bu nedenle çocukluk çağı mandibula defektlerinin düzeltilmesinde bu durumun göz önünde bulundurulmasının hem hasta hem de cerrah beklentisi açısından önemli olduğunu ve bizim çalışmamızın, literatürde yeterince araştırılmamış olan bu konunun da daha ileri çalışmalara ışık tutacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to search the development of the bone grafts that are used for the reconstruction of mandibular defects in the childhood period and also searching the affects of it on the growing up and development of mandible in this study.Material and method: For this reason, a defect is formed on the corpus of the mandible in the young New Zealand rabbits. The defective area is reconstructed by iliac bone graft in one of the groups and by calvarial bone graft in the other group. And in the third group condylectomy was performed with iliac crest bone graft. And than, the development of mandible was searched macroscopically and histologically in the all groups.Results: We observed the growing up of the mandible as underdeveloped in all of the three experimental groups in our study when compared with the control group. There was no difference between iliac crest bone graft group and calvarial bone graft group. The length and height of the mandible in the group that condylectomy was performed with iliac crest bone graft was not important statistically when compared with the group which only iliac crest bone graft was performed. We observed the growing up in the group that iliac crest bone graft + condylectomy was performed as significantly underdeveloped when comparedwhit thecontrol grup. In the control group we observed normal osseous tissue and bound tissue around the bone histologically. Inflamation and necrotic tissue was removed in all groups and no significant difference was observed between the growing up ranks of the new bone formation.Conclusion: In this study we demonstrated that the bone grafts that are used in mandibular defects prevent the growing up of mandible significantly. No important difference about effectiveness was observed between using iliac and calvarial bone graft on the growing up of mandible. For this reason, we think that this result is important for correcting the mandibular defects in the childhood period for both surgeon and the patient. Also we think that our study that has not been researched adequately yet will guide to other researchers for further studies.