Ters akımlı prefabrike damarsal yapıları kullanarak kaldırılan kutanöz ada flebi ( Deneysel çalışma )
Cutaneous island flap with prefabricated reverse-flow vascular structure (Experimental study)
  1. Tez No: 236712
  2. Yazar: GÜNCEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde farklı flep modelleri ile ilgili çok sayıda deneysel ve klinik araştırma yapılmaktadır. Prefabrike flepler farklı flep modeli olarak araştırıcılar için ilgi çekici olmuştur. Literatürde prefabrike damarsal yapıları kullanarak ada flebi kaldırılmasıyla ilgili araştırmalar mevcut iken ters akımlı prefabrike damarsal yapıları kullanarak ada flebi kaldırılmasıyla ilgili deneysel bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Biz ters akımlı prefabrike damarsal yapıları kullanan deri ada flebinin yaşayıp yaşamadığını araştırmak için bir deneysel çalışma planladık.Çalışma için böğür bölgesinde ters akımlı prefabrike damarsal taşıyıcı olarak femoral-safen damar sinir paketini kullanan bir ada flebi planlandı. Bu amaçla ağırlıkları 250 ? 350 gr arasında değişen Wistar-Albino cinsi yirmidört adet erkek sıçan dört eşit gruba ayrıldı. Deney iki aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada ters akımlı flep oluşturmak için femoral arter (Grup II) ve ven ( Grup III) ayrı ayrı veya her ikisi birden (Grup I)bağlandı. Sham grubunda her iki damarda salim bırakıldı. Sonra prefabrike damarsal taşıyıcı olarak femoral-safen damar sinir paketi mikroskop yardımıyla diseke edilerek böğür bölgesi cilt altına transfer edildi. 8 hafta sonra ikinci aşamada damarların taşındığı böğür bölgesinde 3x3 cm büyüklüğünde ada flebi hazırlandı ve kaldırıldıktan sonra tekrar yerlerine sütüre edildi. Deri adası sonraki 7 gün boyunca makroskopik olarak gözlenerek dijital fotorafları çekildi. Prefabrike edilen flepte akımın varlığını araştırmak amacıyla anjiografi ve IV olarak MIBI radyonüklid maddesi verilerek sintigrafi yapıldı. Ayrıca ada flebinden ve prefabrike edilen pedikülden alınan enine kesitler histopatolojik olarak incelendi. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak ANOVA ve Tukey karşılaştırma testleri ile değerlendirildi.Makroskopik gözlem sonrası 7 gün boyunca deri adasında yaşayan alanlar gösterildi. Sintigrafide verilen MİBİ radyonüklid materyalin ada flep modellerinin tümünde tutulduğu gözlendi. Anjiografik çalışmada prefabrike damarsal taşıyıcı ile oluşturulan ada flebi modellerin pediküllerinde kan akımı varlığı gösterildi. Histopatololojik olarak alınan enine kesitlerde hematoksilen eozin boyama yöntemi kullanarak prefabrike damarsal yapılarda kan akımı varlığı ve deri adasında yaşayan alanlar gösterildi. Grupların birbirleri arasında yapılan karşılaştırmalarda ise ada fleplerin ortalama yüzde canlı alan oranlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi (ANOVA, p>0,05). ?Tukey's? karşılaştırma testinde ise, Sham grubu ile Grup III ve Grup I ile Grup II arasında yüksek benzerlikler saptandı. Elde edilen bulgular ters akımlı prefabrike damarsal yapıları kullanarak kaldırılan ada flebinde kan akımı varlığı lehine yorumlandı.Bu çalışmada ilk kez tarif edilen ters akımlı prefabrike damarsal yapıları kullanarak kaldırılan ada flebi modeli alışılmamış bir flep modeli olarak kabul edilebilir. Bu yöntemin tekrarlayan rekonstrüksiyonların gerektiği sorunlu olgularda ve besleyici arterin yaralanmış olduğu durumlarda yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Ancak bu yeni flep modelinin klinikte kullanılabilmesi için daha ileri deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Different flap models have been investigated by many experimental and clinical studies. Prefabricated flaps had been an interesting topic between different flap models for the researchers. There are studies in literature about prefabricated island flaps using vascular structure with direct-flow but there is no experimental study about prefabricated island flaps using vascular structure with reverse-flow. We prepared an experimental study in order to analyze the viability of the skin island flap with prefabricated reverse-flow vascular structureIn this experimental study a skin island flap using femoral and saphenous nerve-vessel package as a vascular carrier is prepared. For this purpose 24 male Wistar-Albino rats weighing between 250-350 g were divided into four equal groups. The study was achieved in two steps. In the first step, femoral artery (Group II), femoral vein (Group III), or both (Group I) were ligated in different groups. The vessels of Sham group were not ligated and remained intact. Afterward as a vascular carrier femoral and saphenous nerve-vessel in the rats? lower extremity was transported to subcutaneous tissue of the flank region by the help of a microscopic dissection. After 8 weeks, as a second step, a 3x3cm island skin flap was prepared in the area where vessels were transported. After elevating the flap, it was sutured back to its donor site. The skin island flap was analyzed macroscopically in the following 7 days and digital photos were taken. The blood flow in the prefabricated flap was analyzed with angiography and scintigraphy using IV MIBI radionuclide substance. The cross-sections taken from the prefabricated pedicle and the island flap were investigated histopatologically. The results were evaluated statistically with comparable tests of Tukey and ANOVA.Viable areas were shown macroscopically through 7 days. MIBI radionuclide material given in scintigraphy was shown to be absorbed in all island flap models. In the angiographic studies showed blood flow in the pedicle of island flap models consisting prefabricated vascular carriers. In the the histopathologic cross-sections painted with Hematoxylin-eosin stain presence of blood flow in the prefabricated vascular structure and viable areas in skin island were detected. There was no statistical significance between the groups comparing average percentage of viable areas (ANOVA, p>0.05). In Tukey?s comparison test high percentages of similar results were found between Sham group and Group III, and also between Group I and Group II. The results of the study are interpreted as the presence of blood flow in the island flap elevated by using prefabricated vascular structure with reverse-flow.The island flap model described in our study using prefabricated vascular structure with reverse-flow can be accepted as a new flap model. This method has been thought to be helpful in problematic cases where recurrent reconstructions are needed and when nourishing artery is injured. However, for using this new flap model clinically, more experimental and clinical studies are needed.