Enterobacteriaceae ailesi üyelerinde OXA tipi genişlemiş spektrumlu beta-laktamazların araştırılması.
Enterobacteriaceae ailesi üyelerinde OXA tipi genişlemiş spektrumlu beta-laktamazların araştırılması.
  1. Tez No: 236713
  2. Yazar: ÖZLEM HAMANÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar (GSBL) ilk ortaya çıktıklarında genelliklehastanelerden kaynaklanırken, günümüzde toplumda da yaygın olarak bulunmaktadır. Aynışekilde enzim tipleri de zamanla değişim göstermektedir. Enterobacteriaceae'lardaki çeşitliGSBL tipleri hakkında ayrıntılı bilgi bulunmaktayken, OXA tipi GSBL'ler ile ilgili çok azveri bulunmaktadır. Bu çalışmada Enterobacteriaceae kökenlerinde OXA tipi GSBL'lerinvarlğının ve tiplerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2008- Eylül 2008 tarihleri arasındaCerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda izoleedilmiş GSBL üreten Enterobacteriaceae ailesinden 100 köken araştırılmıştır. Kökenlerde GSBL varlığı çift disk sinerji testi ve kombine disk yöntemiyle doğrulanmıştır. PCRyöntemiyle bu kökenlerde blaOXA-2, blaOXA-10 ve blaOXA-11 genlerinin varlığıaraştırılmış; 6 kökende blaOXA-10 ile uyumlu aralıkta bant oluşumu izlenmiş fakat buamplikonların dizi analizi yapıldığında OXA-10 geni olmadığı saptanmıştır. Hiçbir kökendeblaOXA-2 ve blaOXA-11 genleri PCR yöntemiyle saptanamamıştır. Kökenlerinantibiyotiklere duyarlılığı seftazidime %10, sefotaksime % 1, sefepime %24,amoksisilin/klavulanata % 19 olarak bulunmuştur. En yüksek duyarlılık karbapenem grubuantibiyotiklerde (imipeneme %99, ertapeneme %97) saptanmıştır. Kinolonlara yüksekdüzeyde direnç (siprofloksasin %78, levofloksasin %72, norfloksasin %77) belirlenmiştir.Toplumdaki OXA tipi GSBL varlığını ve sıklığını tespit edebilmek için daha fazla sayıda araştırma yapılmalıdır; bu sayede ülkemizdeki OXA tipi GSBL varlığı açısından ayrıntılı birepidemiyolojik bilgi edinilebilinir.
Özet (Çeviri)
In the beginning of the extended-spectrum beta-lactamases (ESBL) epidemic, ESBLswere isolated mostly from hospital settings. However, recently ESBL producing bacteria arealso disseminated in the community. The enzyme types have also a changing pattern in time.There is very little epidemiological data about the dissemination of OXA type ESBLs inEnterobacteriaceae. In this study, we would like to evaluate the presence and types of OXAtype ESBLs in Enterobacteriaceae, which isolated in the Department of Microbiology andClinical Microbiology of Cerrahpasa Medical Faculty. ESBL production was screened andconfirmed by the double-disk synergy test and the combined disk method. blaOXA-2,blaOXA-10 and blaOXA-11 genes have been investigated by PCR; band formation compatible with the range blaOXA-10 was seen in six isolates, but the sequence analysis ofthese amplicons did not yield blaOXA-10 sequence. blaOXA-2 and blaOXA-11 genescouldn?t be found in any isolates by PCR. The antimicrobial susceptibility rates were asfollow: ceftazidime %10, cefotaxime % 1, cefepime %24, amoxicillin-clavulanate % 19. Themost sensitive group of antibiotics was carbapenems (% 99 imipenem and %97 ertapenem).High level of resistance has been detected to quinolones (%78 ciprofloxacin, %72levofloxacin and %77 norfloxacin). Larger scale studies in different settings are needed totrack the presence and epidemiology of OXA type ESBLs in our country.