Kırsal bölgedeki 15-24 yaş grubu kızlarda üreme sağlığı, sorunları ve gereksinimleri
The reproduce health, problems and requırements of 15-24 year-old needs of girls in rural ears
- Tez No: 236744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE YILDIZ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırma, kırsal bölgede yaşayan adolesan ve genç kızların üreme sağlığı(ÜS) davranışları, konuya ilişkin bilgi düzeyleri ve gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve gruplar arası karşılaştırmalı olarak planlandı. Çubuklu Osmaniye sağlık ocağına (SO) bağlı yerleşim bölgelerinde ikamet eden, ulaşılabilen, çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve onamı alınan toplam 314 adolesan ve genç kız örneklem kapsamına alındı. Bu olgular yaşlarına göre adolesan (15-19 yaş) ve genç (20-24 yaş) olarak iki gruba ayrıldı. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan 54 soruluk anket formu ile ev ziyaretleri yapılarak kurumda çalışan ebelerin desteği ile araştırmacı tarafından toplandı.
Özet (Çeviri)
The study, in descriptive and intergroups with comperatives, has been planned to determine the behaviour of reproduce health, to determine the level of knowledge and requirements about the subject, among the adolescents and young girls living in rural areas. Among the adolescents and young girls residing in neighbourhood affiliated to Çubuklu Osmaniye health care, totally 314 of them; who could be reached, who are volunteer to participate in the study and whose consents have been obtained; have involved in sample scope. These cases have been divided into two groups in accordance with their ages as (15-19 age) adolescent and (20-24 age) young group. The data has been obtained with a questionnaire form, that is comprised by researcher composing of 54 questions, by reseacher and midwives; who are informed about the issue; by paying home visits.