Omuz impingement sendromunda skapular hareket bozukluğunun ve omurga problemlerinin rolü
The role of scapular dyskinesis and spine problems on subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 236808
  2. Yazar: DERYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN SİRMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada amaç omuz subakromiyal impingement sendromunda skapular diskinezi ve omurga problemlerinin rolünü araştırmaktı. Çalışma hiçbir omuz problemi olmayan 34 denek (kontrol grubu) ve impingement teşhisi koyulmuş 28 hasta (impingement grubu) ile yapıldı. Skapular diskinezi için hasta ve denekler video kamera ile görüntülendi. Sırtı kameraya dönük olacak şekilde pozisyonlanan hasta ve deneklerden beşer tekrarlı omuz fleksiyonu ve abduksiyonu yapması istendi. Hareketleri kaydedilen hasta ve denekler konusunda deneyimli 2 ortopedist ve 2 fizyoterapist tarafından izlenerek diskinezi varlığı tespit edildi. Omurga problemlerini incelemek için pektoralis minör boyu akromiyonun posterior lateral köşesi ve torasik omurga arasındaki mesafe (PLA-T1) öne omuz ve torasik kifoz incelendi. Ayrıca skapular kas gücünün skapular diskinezi ile ilişkisi incelendi. Sonuçların skapular diskinezi ile ilişkisi ortaya konmaya çalışıldı. Kontrol grubunda 9 hastada (%32,1) oranında diskinezi bulunurken, diskinezi bulunan bu hastalardan sadece 4'ünde (%14,2) impingement bulgusu vardı. Kontrol grubunda 34 hastadan 23'ünde (%67,6) diskinezi bulundu. Kontrol ve impingement grubunda öne omuz, torasik kifoz, PLA-T1 uzunluğu ve kas gücünün diskinezi ile ilişkisi ortaya konamadı. Impingement grubunda, diskinezi bulgusuna bakılmaksızın impingement bulgusu pozitif ve negatif olan omuzda kas gücü karşılaştırıldığında impingement bulgusu pozitif olan sağ omuzda serratus anterior ve orta trapez kası daha zayıf bulundu (p=0.02, p=0.05). Sonuç olarak öngörümüzün aksine impingement grubunda skapular diskinezi oranı çok düşük bulundu. Buna rağmen kontrol grubunda % 67,6 oranında diskinezi görülmesi ve bu diskinezinin hiçbir probleme yol açmaması düşündürücüdür. Bu durum bize populasyonumuzda skapular diskinezi oranının çok yüksek olduğunu ve gelecekte bu kişilerin potansiyel birer omuz hastası olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study our goal was to evaluate skapular dyskinesis and spine problems on shoulder impingement syndrome. 28 patients (impingement groups) and 34 healthy subjects (control group) participated to the study. We evaluated scapular dyskinesis by video recorder. Patients and healthy subjects were instructed to perform flexion and abduction exercises and recorded for visual analysis. Two experienced physical therapists and two orthopaedic surgeons watched the video and made their assessments. Spine problems were also evaluated by measuring pectoralis minor length, PLA-TS length, forward shoulder posture, and thoracic kyphosis. The relation between scapular muscles strength and scapular dysknesis were investigated. Skapular dysknesis was found out in 9 patients in impingement groups but 4 of them had positive impingement sign. In control group, between 23 of 34 healthy subjects (67,6%) were diagnosed as scapular dyskinesis. In both groups, there were no significant differences between pectoralis minor length, PLA-TS length, forward shoulder posture, thoracic kyphosis, scapular muscles strength and scapular dyskinesis. In impingement group disregarding scapular dyskinesis, serratus anterior and trapezius muscle strength was found significantly weaker in patients who has positive impingement sign on right shoulder. In conclusion, on the contrary of our expectations we could not find significant relation between impingement syndrome and scapular dyskinesis. However, in control group 67,6% percent of healthy subjects are diagnosed by scapular dyskinesis and these subjects have no shoulder problems and it was thoughtful. It was seen that our populations prevalence of scapular dyskinesis is quite high and in this populations scapular dyskinesis may be potential risk factor for shoulder problems for the future.