Sclerosteosis ön tanılı bir ailede SOST geni mutasyon analizi
Mutation analysis of the SOST gene in a family with Sclerosteosis
  1. Tez No: 236862
  2. Yazar: YELDA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ERSAN KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sclerosteosis hastalıgı (OMIM: 269500); osteoblastların hiperaktivasyonu sonucu özellikle kafatası ve alt çene kemiklerinde asırı büyüme ile karakterize otozomal resesif geçisli bir hastalıktır. Bu hastalıktan sorumlu gen 17. kromozomun 17q21.31 bölgesinde lokalize SOST genidir (NM_025237.2). Bu gen iki ekzonlu bir gen olup sclerostin proteinini (NP_079513.1) kodlamaktadır. Günümüze kadar SOST geninde 6 farklı mutasyon gösterilmistir. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kulak Burun Bogaz Hastalıkları Anabilim Dalı ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı isbirligi ile yürütülen bu çalısmada Sclerosteosis ön tanısı almıs iki bireyde sorumlu mutasyonun belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla, aday lokalizasyon yaklasımı ile baglantı analizi yapıldı ve hasta bireylerde SOST genine homozigot baglantı gösterildi. Bu gendeki sorumlu mutasyonu tespit etmek amacıyla SOST geni DNA dizi analizi ile tarandı. Dizi analizi sonucunda daha önce literatürde yayınlanmamıs yeni bir nonsense mutasyonu c.371GA (p.Trp124Stop) tespit edildi. lgili mutasyonunun çalısmaya dahil olan bütün aile bireylerindeki dagılımı, bir mutasyon tarama yöntemi olan ?Amplification Refractory Mutation System? (ARMS) ile gösterildi ve tasıyıcılar belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sclerosteosis (OMIM: 269500) is an autosomal recessive disorder characterized with overgrowth of especially skull and mandible resulting in hyperactivation of osteosblasts. The gene responsible for the disease is SOST (NM_025237.2) and localised at 17q21.31 region of the 17. choromosome. SOST gene contains two exons and encodes sclerostin protein (NP_079513.1). So far 6 different mutations have been identified in SOST gene. In this study which was cooperated by Otorhinolarynglogy and Medical Biology Departments of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, it was aimed to determine the mutation responsible for disease in two individuals who were prediagnosed with Sclerosteosis. For this purpose, linkage analysis was performed with cadidate localisation approach and the homozygote linkage was shown the SOST gene in affected individuals. In order to determine the mutation responsible for the disease, SOST gene was scanned by DNA sequencing analysis and a new nonsense mutation c.371GA (p.Trp124Stop) was identified unpublished in the literature. Relevant mutation?s segregation among all family members included in this study was shown by ?Amplification Refractory Mutation System? (ARMS) which was one of the mutation scanning methods and carriers in the family were determined.