KTÜ Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesinde düşük doğum ağırlıklı preterm bebek annelerinin normal doğum ağırlıklı term bebek anneleri ile depresyon ve anksiyete düzeyleri bakımından karşılaştırılması
The comparison of mothers of preterm newborns with low-birth weight and mothers of newborns with normal birth-weight in Newborn Unit of KTU Medical Faculty in term of depression and anxietys levels
  1. Tez No: 236863
  2. Yazar: ESRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Doğum sonrası dönemde gelişen hızlı değişime ayak uydurmak ve yeni döneme uyum sağlamak için anne, doğumun ilk gününden itibaren mücadele etmeye başlar. Bu süreçte beklenmeyen erken doğumlar ve preterm bebekler annenin yeni hayatına uyum sağlayabilmek için verdiği mücadeleyi zorlaştırır. Her annenin doğum sonrası yaşadığı bunaltı preterm bebeklerin annelerinde daha yoğun yaşanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; düşük doğum ağırlıklı preterm bebeği olan annelerin depresyon ve anksiyete düzeylerini term bebek annelerinin depresyon ve anksiyete düzeyleri bakımından karşılaştırmak ve annenin yaşadığı depresyon ve anksiyeteye etki eden değişkenleri incelemektir.Yöntem: Çalışma grubu; Ocak-Haziran 2008 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Yenidoğan Servisi'nde bulunan düşük doğum ağırlıklı preterm bebeği olan ve doğum sırasında hiçbir komplikasyon gelişmeyen 45 anneden, kontrol grubu; aynı serviste term bebeği bulunan ve doğum sırasında hiçbir komplikasyon gelişmeyen 42 anneden oluşmaktadır. Tüm katılımcılara doğumdan sonra 3. ve 15. günlerde yapılan uygulamalarda sırasıyla Sosyo-demografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri'nden (STAI) oluşan test bataryası uygulanmıştır. Komlikasyon gelişerek Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi gören bebekler için Komplikasyon Veri Formu servis hekimleri tarafından doldurulmuştur.Bulgular: İki grup arasında sosyo-demografik özellikler açısından karşılaştırma yapılmış; istatistiksel olarak yaş, eğitim, ekonomik durum, yaşanılan yer ve ailesel özellikler açısından gruplar benzer bulunmuştur. Çalışma grubunun BDE ve BAE ölçek puanları kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuştur. BDE kesme puanına göre gruplarda depresyon görülme sıklığı çalışma grubundaki annelerde daha yüksek bulunmuştur. Kontrol grubunda yer alan term bebek annelerinin BDE, BAE ve STAI ölçek puanlarında düşüş görülürken, çalışma grubundaki annelerde BDE ve STAI ölçek puanlarında anlamlı bir azalma görülmemiş; sadece BAE ölçek puanlarında azalma görülmüştür. Gruplarda iki uygulama arasında BDE ve STAI-2 ölçek puanları değişim miktarları benzer bulunmuştur. STAI-1 ve BAE ölçek puanları değişim miktarlarının çalışma grubunda daha düşük olduğu görülmüştür.Sonuç: Düşük doğum ağırlıklı preterm bebek annelerinin doğumdan sonraki ilk günlerden itibaren term bebek annelerine göre daha yüksek depresyon ve anksiyete düzeylerine sahip oldukları görülmüştür. Preterm bebek annelerindeki bu sonuçlara gestasyon yaşı, bebek doğum ağırlığı ve gelir gibi değişkenlerin etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: From the first day following delivery, a mother begins to struggle in order to keep in step with this rapid change which occurs in the postpartum period and to accommodate herself to the new period. In this process, unexpected premature deliveries and preterm infants make the mother?s struggle to adapt her new life difficult. It is likely for the mothers of preterm infants to experience distress which every mother experience after delivery, more intensively. The objective of this study is to compare the depression and anxiety level of the mothers of low-birth-weight preterm infants with the mothers of term infants and to examine the variables which effect the mothers? depression and anxiety.Method: Study group consists of 45 mothers who have low-birth-weight infants in the Newborn Unit of the KTU (Blacksea Technical University) Faculty of Medicine between the dates January - June 2008 and who haven?t experienced any complications during their delivery and the control group consists of 42 mothers who have term infants in the same unit. On the 3rd and 15th days following delivery, a test battery including sequentially the Socio-demographic Data Form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and State?Trait Anxiety Inventory (STAI) has been applied to all the participants. For infants, developing complications and medically treated in Newborn Intensive Care Unit, Complication Data forms have been filled out by unit doctors.Results: The two groups have been compared in terms of socio-demographic features and statistically they have been found out to be similar in terms of age, occupation, education and economic conditions, places they live and features regarding family. The BDI and BAI scale points of the study group have been found out to be higher in comparison to the control group. According to the BDI scored points in the groups, the frequency of depression occurrence has been found out to be higher for the mothers of low-birth-weight preterm infants in the study group. While a decrease has been observed the BDI, BAI and STAI scale points of the mothers of term infants in the control group, no significant decrease has been observed in the BDI, BAI and STAI scale points of the mothers in the study group, only a decrease in the BAI scale points has been observed. Between the two applications the BDI and STAI-2 scale points change levels have been found out to be similar in the groups. It has been seen that STAI-1 and BAI scale point change levels of the study group are lower.Conclusion: It has been seen that beginning from the first day after delivery, mothers of low-birth-weight preterm infants have higher depression and anxiety levels in comparison to the mothers of term infants. It has been determined that variables such as gestation age, infant?s birth weight and income have an affect on these results related to the mothers of preterm infants.