Magnezit'in kalsinasyon + gravite yöntemi (ağır ortam) ile zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 23687
  2. Yazar: CELAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Konya Krom Magnezit Tuğla Sanayinin yüksek dolomitli ve düşük demir-silisli Argıt magnezit cevherinin dereceli kalsinasyondan sonra boyut küçültme, yıkama ve gravite yöntemiyle zenginleştirilirle olanakları laboratuvar ölçeğinde incelenmiştir. ilk olarak 500-900°C'de arasında kalsinasyon+öğütme zenginleştirilmesi test edilmiştir, istenilen seçimli ayırma başarılamamıştır. Daha sonra 600-800°C'de kalsine edilen magnezit dört boyut fraksiyonunda ağır ortam ayırmasına tabi tutulmuştur. 600°C'de kalsinasyonda ince ve orta iriliklerdeki boyutlarda en iyi ortam yoğunluğu 2.1 gr/cm3 ve en iri boyutta 1.9 gr/cm3 bulunmuştur. Tüm taneler iki aşamada ortam yoğunluğu ayarlanarak kazanılabilir. 700°C'de kalsinasyonda en iyi ortam yoğunluğu 2.1 ve 800°C'de 2 gr/cm3 olarak bulunmuştur. Kalsinasyon+ağır ortam zenginleştirilmesinde en iyi sonuçlar 800°C'de elde edilmiştir. Bu şartlarda MgO batmış ve CaO yüzmüştür. Numunenin kütlesel olarak %9'unu teşkil eden +4 meş fraksiyonunda, batan MgO tenörü %57'den %60.2'ye %85 randımanla çıkmış ve CaO %6.2'den %1.68'e %78 redle düşmüştür. Bu boyutta seçimlilik(MgO-CaO randıman farkı) maksimumdur. Numunenin %42'sini teşkil eden -4+10 meş fraksiyonunda, batanda MgO tenörü %63.4'den %65.1'e %88 randımanla çıkarken, CaO tenörü %2.7'den %1.8'e %60 redle düşmüştür. %31'i teşkil eden -10+25 meş fraksiyonunda, batanda MgO %53.9'dan %54.2'ye %96 randımanla çıkmış ve CaO %2.8'den %1.8'e %38 redle düşmüştür. Kalsinasyon+ağır ortam zenginleştirilmesi orijinal kalsine edilmemiş numuneye göre %50 ve kalsine edilmişe göre %76'lık CaO tenor düşüşü sağlamıştır. Seçimlilik boyut irileştikçe artmaktadır.V Son olarak kalsinasyon+yıkama+eleme testleri yapılmış ve en iyi sonuçlar 800°C'de kalsinasyonda -4+10 meş boyutu da elde edilmiştir. CaO tenörü %3.4'den %1.2'ye düşerken MgO tenörü %72'den %76'ya çıkmıştır. Bu şartlarda MgO randımanı %88'in üzerinde ve CaO reddi ise %70'lerdedir. Bu çalışma sonunda dereceli kalsinasyon+ağır ortam veya yıkama+eleme alternatiflerinin Argıt cevheri için seçimli bir ayırma sağlıyacağı bulunmuştur. Sonuçlarının pilot ölçekte test edilmesi tesis için optimum şartlarının belirlenmesi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY In this study, the possibility of grinding, washing and gravity concentration after partial calcination of Argıt magnesite ore which contains high dolomite and low iron and silisic gangue, from Konya chrome Magnesite and Brick Works was investigated in laboratory scale. First, 500-600°C calcination+grinding was tested. Unfortunately, the desired selectivity was not achieved. Then, 600-900°C calcined magnesite was concentrated at four size fraction by heavy medium separation. The best medium density were 2.1 gr/cm3 for fine and medium sizes and 1.9 for coarse particles. All particles could be recovered in two steps by adjusting the medium density. At 700°C calcination, the best medium density was 2.1 and at 800°C, 2 gr/cm3 calcination+heavy medium concentration, the best results were obtained at 800°C. Under this condition, MgO sinks and CaO floats. At +4 mesh, which is 9% of the sample, MgO grade increased from 57% to 62% at a 85% recovery in sinks and CaO grade droped from 6.2% to 1.68% at rejection of 78%. In this size fraction, selectivity(MgO-CaO recovery difference) was maximum. At -4+10 mesh size fraction (42%), MgO grade increased from 63.4% to %65.1 at a recovery of 88% and CaO grade dropped from 2.7% down to 1.8% at 60% rejection. At -10+25 mesh fractional %), MgO grade increased from 53.9% to 54.2% at 96% recovery and CaO grade decreased from 2.8% to 1.8% at 38% rejection. Calcination+heavy media separation decreased CaO grade 50% depending on orginal uncalcined sample and 76% depending on calcined sample selectivity increases with increasing particle size.VII Finally, calcination+washing+screening tests were performed. The best results were obtained at 800°C for -4+10 mesh size. MgO grade increased from 72% to 76% and CaO grade decreased from 3.4% down to 1.2%. Under this test condition, MgO recovery was 88% and CaO rejection 70%. This study showed that it was possible selectively separate MgO and CaO by partial calcination+heavy medium or washing+screening. Optimum conditions should be determined after pilot-plant testing.