Isatis glauca subsp glauca ve I.glauca subsp.exauriculata arasındaki boyutları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 23686
  2. Yazar: MUHTEREM TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET 1990-1991 yıllan arasında yapılan bu çalışma ile /. glauca türünün alttürleri kabul edilen /. glauca subsp. glauca ve /. glauca subsp. exauriculata karşılaştırmalı, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu inceleme sırasında morfolojik, anatomik, sitolöjik, taksomlmik çalışmalara yer verilmiştir. /. glauca subsp. exauriculata'nm I. glauca subsp. glauca'ya göre farklı özellikleri bulunamadığı, en azından bu sınırın tam olarak çizilemediği görülmüş ve sonuçta /. glauca subsp. glauca'mtı zengin bir varyasyona sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, conducted between the years of 1990-1991, the /. glauca subsp. glauca and /. glauca subsp. exauriculata which are known as the subspecies of the /. glauca species we examined in a comparative and detailed way. The morphological, anatomical, sitological and taxonomical studies were included in this study. It was observed that /. glauca subsp. exauriculata didn't have different characteristics when compared to /. glauca subsp. glauca; at least there was no clear boundary between them. To conclude, it was found out that /. glauca subsp. glauca had a rich variation.