Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine başvuran erişkin zehirlenme vakalarının ileriye yönelik değerlendirilmesi.
Prospective evaluation of adult poisoning cases admitted to the Süleyman Demirel University Medicine Faculty Emergency Service.
  1. Tez No: 236884
  2. Yazar: KAZIM BURAK BURSALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER TOMRUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01 Ocak 2008 ? 31 Aralık 2008 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede başvuran 188 erişkin zehirlenme vakası ileriye yönelik olarak incelendi.Zehirlenme olgularının erişkin acil polikliniğine başvuran tüm hastalara oranı %0.96 olarak bulundu. Olguların %43.1'i erkek, %56.9'u kadındı. Kadın/erkek oranı 1.32/1 idi. Zehirlenmelerin en fazla ilkbahar ve kış aylarında oluştuğu görüldü.Çalışmaya alınan hastaların %9'unun gelir düzeyi kötü, %75.5'nin orta, %15.4'inin iyi olarak tespit edildi. Gelir düzeyi iyi olan grupta, orta ve kötü olanlara göre intihar girişimine daha az rastlandı. Hastalar arasında ilaç alımı ile zehirlenmeler en sık öğrencilerde (%20.2), sonrasında çalışanlarda (%12.2) ve ev hanımlarında (%11.2) görülmekteydi. İşi olmayan grupta ise ilaç alımı ile olan zehirlenmeler fazlalıktaydı ancak bu tüm grupların %3.2 sini oluşturmaktaydı. Çalışan grupta en fazla zehirlenme etkeninin gıda (%17) ile olduğu görüldü. Tüm gruplar arasında ise intihar amaçlı zehirlenmeler %41.5 gibi önemli bir dilime sahipti. Gruplar arasında üniversitede okuyan öğrenciler diğer gruplara oranla çok daha fazla ilaç alımı ile acil servise kabul edilmiş (%20.2) olarak saptandı.Ailesi ile problemi olan hastaların %16.5'inde etkenin alınma amacı ilaçla intihar girişimi olarak saptandı. Yine ailevi problemi olan hastalardan %9.6'sının psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü mevcutken, ailesi ile sorunu olmayanların %66.5'inin ise psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü bulunmamaktaydı. Psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü olan hastaların çoğunluğu kadın cinsiyetteydi ve bu grupta intihar amaçlı ilaç alımı yüksek oranda görüldü.Zehirlenmelerin en sık ilaç (%46.8), daha sonra gıda (%35.1) ile olduğu tespit edildi. İlaçlar arasında ise birinci sırayı antidepresanlar almakta (%19.2), ardından sırasıyla antiinflamatuar ilaçlar (%8.0), organofosfat zehirlenmeleri (%5.8) ve parasetamol (%5.3) zehirlenmeleri gelmekteydi. Çoklu ilaç alımlarında ise ikinci ilaç olarak en sık parasetamol (%5.9) ve sonrasında antibiyotikler (%3.2) gelmekteydi.Acil servise ilk başvuru anında vital bulguları bozuk olan hastaların büyük çoğunluğu kliniklere ve yoğun bakıma yatırıldı, vital bulguları stabil olan hastaların ise büyük kısmının tedavisi acil serviste tamamlandı.Etkenin alınma amacı intihar (%41.5), beslenme (%36.2), fark etmeden (%12.2), kaza (%9.0) ve tedavi amaçlı alımlar (%1.1) olarak sıralanmaktaydı. Vakaların büyük çoğunluğunda etken oral yoldan alınmıştı. Hastaların %55.9'u ilaç alımını takiben ilk 1-6 saat içerisinde acil servise başvuruda bulunmuş olarak saptandı ve olguların %67.6'sine sadece destek ve semptomlara yönelik tedavi uygulandı.Çalışmamızda vakaların %61.7'sinin takip, tedavi ve taburculukları acil servisten yapılmış, %17'si servislere, %15.9'u yoğun bakımlara yatırılmıştı. Toksisitesi ciddi olmayan %4.3 hasta ise acil serviste takip sırasında kendi istekleri ile ayrılmış ve %1.1 hasta da tekrar intihar riski olması nedenli kapalı psikiyatri servisi olan başka hastaneye sevk edilmişti. Çalışmamız süresince vakalarımızda ölüm gözlenmemişti.Isparta bölgesinde yaptığımız çalışmanın Türkiye'nin zehirlenme verilerine katkıda bulunacağına ve zehirlenmelerin önlenmesine yardımcı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
One hundred and eighty-eight adults poisining cases were studied as prospective between the date of 01 January 2008-31 December 2008, in Süleyman Demirel University, Medicine Faculty, Department of Emergency Medicine.The ratio of poisoning cases to all patients which apply to adult emergency clinic was 0.96%. Gender were identified as male for 43% and 56.9% female in the cases. The ratio of gender female/male was 1.32/1. Most of the poisoning cases were occured in spring and winter months.Nine percent of the patients included in this study had a low level of income, 75.5% moderate and 15.4% were identified as high. Commit suicide was seen at the group of high level of income less than the group of moderate and low. Poisonings with medicine taking among patients were seen most frequently in students (20.2%), later employee people (12.2%), and the housewives (11.2%). Poisonings with medicine taking were higher for the group of unemployee people, but this was 3.2% of all groups. It was seen that the most important factor of poisoning was food (17.0%) for the group of employee people. Among all groups, suicide poisonings had an important part with 41.5%. According to comparison of groups, it was identified that, university students with 20.2% had been admitted to emergency service with taking more medicine than other groups.It was carried out that, purpose of factor to be taken was the suicid initiative with medicine for the 16.5% of patients with family problems and it was found statistically sensible. However, 9.6% of patients with family problems had the story of psychiatric medication usage, but 66.5% of patients without family problems had not story. Gender of majority of patients whose Psychiatric medicine taking stories known were female. Taking medicines for suicid purpose were seen in high ratio in this group.It was carried out that the most common poisonings were with taking medicine (46.8%) and after with food (35.1%). Among the medicines antidepressants (19.2%) were in the first place. Afterwards antiinflamatuar medicines (8.0%), organophosphate (5.8%) and paracetamol (5.3%) poisonings were followed. Most frequently paracetamol (5.9%) was the second multi medicine taken by the patients and antibiotics (3.2%) followed paracetamol.Majority of patients whose vital findings destroyed were placed in hospital and clinics during the first contact with emergency services. Majority of patients whose vital findings are stable were cured in Emergency service.It was determined that purpose of taking factors for 41.5% of patients suicide, 36.2% with diet, 12.2% without notice, 9.0% by accident and 1.1% therapeutic. The factors were taken from oral way in the the vast majority of cases. It was carried out 55.9% of the patients contact the emergency services in the first 1-6 hours, after the medicine taking. 67.6% of the cases were treated with only support and cure for symptoms.Sixty-one point seven percent of the cases of poisonings, following up, treatment and discharge were done in emergency service, 17.0% of them were placed to services. 15.9% of were placed to intensive care unites, 4.3% patients with non-serious toxicity separated by their own desires during following up season on emergency services. Depend on the suicid risk again, %1.1 of patients are transfered to other clinics that has closed psychiatric services, in this study. Death cases were not observed during our study.We agree that this research which was done in the region of Isparta will provide contribution to Data of Turkey Poisoning, and will be helpfull preventation of poisoning cases.