Majör alt ekstremite cerrahisinde epidural yolla uygulanan levobupivakain ile bupivakain'in peroperatif ve postoperatif nöroendokrin yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of levobupivacaine and bupivacaine that administered through epidural route on peroperative and postoperative neuroendocrin response in major lower limb surgery
  1. Tez No: 236883
  2. Yazar: MEHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Cerrahi travmanın tetiklediği stres yanıt, patolojik bir süreç olarak kabul edilmektedir. Olguların perioperatif devreyi daha güvenli geçirmesinde stres yanıtın baskılanması önem kazanmaktadır.Çalışmamız Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim dalında majör alt ekstremite operasyonu planlanan 43 ASA I-III olgu üzerinde yapıldı. Çalışmada epidural anestezi ile iki farklı lokal anestetik ajanın hemodinamik yanıt ve stres hormonları üzerine etkisinin araştırılması planlandı. Bu amaçla standart non invaziv monitorizasyon uygulanan olgulara girişimden önce tercihen sol el dorsalinden 18 gauge intravenöz kateter takılarak 500 ml dengeli elektrolit solüsyonuyla prehidrasyon yapıldı. Olgulara oturur pozisyonda L4-L5 aralıktan median yaklaşımla 18 G Tuohy epidural iğne ile direnç kaybı yöntemiyle epidural alana girilerek kateter yerleştirildi. Bu aşamadan sonra olgular randomize olarak iki ayrı gruba ayrılarak Grup L (n=22)'deki olgulara %0,5 15 mL levobupivakain + 5 mL serum fizyolojik, Grup B(n=21)'deki olgulara %0,5 15 mL bupivakain + 5 mL serum fizyolojik epidural aralıktan uygulandı. Cerrahi travmaya bağlı stres yanıtı değerlendirmek amacıyla ameliyat salonuna gelişte (preoperatif), cerrahi insizyondan yarım saat sonra (peroperatif) ve operasyon sonrası 24. saatte (postoperatif) plazmada GH, sT3, TSH, kortizol düzeyleri bakıldı, kontrol değerleriyle ölçüm yapılan değerler karşılaştırıldı. Her iki grupta epidural girişimin hemodinamik stabilite üzerine yaptığı etkileri değerlendirmek amacıyla epidural girişim öncesi, ameliyat süresince ve sonrasında belirli periyotlarla SAB, DAB, OAB ve KAH düzeyleri değerlendirildi.Grup L olgularda GH değerinde postoperative 24.
Özet (Çeviri)
Stress response that surgical trauma induced is accepted as a pathological process. By that mean, attenuating stress response for a safe perioperative period gains importance.Our study was performed in Suleyman Demirel University School of Medicine Department of Anaesthesiology and Reanimation in 43 ASA I-III cases that lower limb surgery has been planned. Investigating the effects of two different local anaesthetic agents on hemodynamic response and stress hormones.was planned. For this aim, standart non-invasive monitorization was performed on cases and prehidration with 500 ml balanced electrolyte solution was administered by inserting 18 G intravenous catheter on the dorsal side of left hand. At the sitting position epidural catheter was put through L4-L5 space with median approach by using 18 G Tuohy needle with resistance loss technique. Cases were divided randomly into two groups after then this step. 0,5% 15 mL levobupivacain + 5 mL saline was administered in Group L (n=22) cases and 0,5% 15 mL bupivacain + 5 mL saline was administered through epidural space in Grup B cases. For evaluating stres response due to surgical trauma; plasma GH, sT3, TSH, cortizol levels were investigated at the arriving to the operation room (preoperative), 30 minutes after surgical insicion (peroperative) and at 24. hour after the operation (postoperative) and compared with control values. For evaluating the effect of epidural procedure on hemodynamic stability in both groups; SAP(systolic arterial pressure), DAP(diastolic arterial pressure) MAP(mean arterial pressure) and HR (heart rate) were recorded before and immediately after epidural procedure and with intermittan periods during the operation.In Group L; significant increase in GH in postoperative 24.