Radial arter hazırlama tekniklerinin hazırlama süresi, postoperatif drenaj miktarı, endotelde oluşturdukları biyokimyasal ve histopatolojik hasar açısından karşılaştırılması
A comparison of radial artery harvesting methods by harvesting time, amount of postoperative drainage and biochemical and histopathological damage caused on endothelium
- Tez No: 236888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Myokardiyal revaskülarizasyon amacıyla arteryel greft kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Bu çalışmada, arteryel greft olarak kullanılacak olan radial arterin hazırlanmasında kullanılan klasik teknik, elektrokoter ve ultrasonik diseksiyonun; radial arter (RA) hazırlama süresi, endotel hasarı, postoperatif kanama yönünden birbirleri ile karşılaştırarak ideal olan tekniği bulmayı amaçladık.Materyal ve Metod: İzole koroner arter cerrahisi uygulanacak olan 45 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar operasyon öncesinde allen testi, modifiye allen testi ile değerlendirildi. Hastalar 15'er kişilik 3 ayrı gruba ayrıldı. Birinci grup klasik yöntemle (keskin diseksiyon kullanılarak) RA hazırlanan hastalar, ikinci grup elektrokoterle RA hazırlanan hastalar ve üçüncü grup da ultrasonik koter ile RA hazırlanan hastalar. RA hazırlama süresi, boy/süre oranı, minivaktan drenaj miktarı, çıkarılan RA'in distal ucundan alınan örneklerin biyokimyasal ve histopatolojik incelemesi yapıldı. Biyokimyasal olarak prostasiklin ve nitrik oksit deriveleri seviyesine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Arterial grafts are widely used for myocardial revascularisation in coronary bypass surgery. In this study, our purpose was to find the ideal method by comparing the classic technique employed in preparation of radial artery to be used as arterial graft, electrocauterization and ultrasonic dissection with regard to radial artery (RA) preparation time, endothelial damage, and postoperative bleeding.Material and Methods: 45 patients waiting for isolated coronary artery surgery were included in the study. All patients were evaluated using Allen?s test and modified Allen?s test preoperatively. The patients were divided into three groups of 15 each. The first group consisted of RA preparations through classic technique (sharp dissection), the second electrocautery, and the third ultrasonic cauterization. RA preparation time, length/time ratio, and amount of minivac drainage were assessed, and biochemical and histopathological assessments of specimens taken from the distal end of extricated RA were conducted. Biochemically, levels of prostacyclin and nitric oxide derivatives were checked.