Balıkesir ili, Kille köyü kumrutüyü mermerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 23690
  2. Yazar: ABDÜLKERİM PEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
özellikle Roma medeniyeti tüm yapıtlarında doğal taşlar kullanarak eserlerinin şanatsallığını ve zamana dayanımını arttırmışlardır. 3213 sayılı maden kanununda mermer, levha halinde kesilip parlatılabilen her tür taş olarak tanımlanmaktadır. Diğer taraftan jeolojik anlamda mermer, en az %99 kalsit içeren tek mineralli metamorfik bir kayaçtır. împurite (safsızlık) olarak grafit, hematit ve limonitin yanında kuvars, mika, klorit, tremolit ve diğer silikatları da içerebilir. Mermer piyasasında mermerde aranan önde gelen özellik¬ ler renk ve doku homojenliği ve sağlamlıktır. Bunlar çeşitli fiziksel,fiziko-mekanik ve kimyasal özellikler ile standart- laştırılmışlardır. Bunun yanında blok boyutu da önemli ol¬ maktadır. işletmecinin her zaman iç ve dış piyasa talebine uygun üretim yapması zorunludur. Bu nedenle,işletme risk payını azaltmak,üretimi bilinçli olarak gerçekleştirmek, piyasa talebini zamanında karşılayabilmek için, mermer sahasının öncelikle süreksizlik analizi ile blok boyutu saptanmalı,renk dağılım haritası çıkartılmalı, mermerin fiziko-mekanik özellikleri deneylerle saptanarak standartlarla karşılaş¬ tırılmalıdır. Bu çalışma Balıkesir ili, Bigadiç ilçesi, Kille köyü civarındaki Kumrutüyü Mermer Ocakları ve Çevresinde yapıl¬ mıştır. Sahanın, süreksizlik ölçümleri ile süreksizlik ana¬ lizleri yapılmış, fiili üretim analizleri ile karşılaştırı¬ larak değerlendirilmiştir. Yapılan gül diyagramları yardı¬ mıyla da sahada etkili olan hakim kuvvet yönleri saptanmış ve ocaklar arasındaki ilişki belirtilmiştir. Ayrıca, sahada farklılık gösteren renk sınırları saptanarak renk dağılımharitası yapılmıştır. Mermerlerin kalitesini saptamak için de f iziko-mekanik deneyler laboratuvarda yapılarak T. S. E. standartları ile karşılaştırılıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially Roman civilisation used natural decorative stones in ali their constructions to increase the art value and weathering resistance against time. The Turkish Mining law No 3213 defines the marble as any rock that can be cut and polished in slab form. On the other hand the geologist define it as essentially a öne¬ mi neral raetamorphic rock, the highest grades are more than 99% calcite.Impurites include quartz, mica,chlorite,tremolite and several other silicates,as well as graphlte,hematite, and limonite. Requirements include occurence in thick, tough bloks with uniform color and texture, free of iron sulfide, which may oxidize and produce stain; and absence of quartz and chert. Another requirement on quarrymen is tp take into account of sufficient output for doraestic and export demands. Therefore, large scaled geological mapping, discontinuity analysis, color distribution and physical-mechanical properties of the marble have to be essentially established to minimize the risk share and to supply market needs in time. This study has been carried out on Dove Marble (Trade Mark) Pits nearby Kille village of Bigadiç town, in Balıkesir province. The majör directions of shearîng effects and some relations among several pits have shown by plotting the disscontiunity measureraents on rose diagrams. On the other hand, where it is contrast, color distribution map has been prepared. As to the physical and mechanical qualification tests applied in the laboratory,coraparitions with the T.S.E. standarts and some conclusions have been brought forward.