Zeolitde çözeltiden adsorpsiyon
- Tez No: 23691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
- - C3Jw %*~+:ı~-,;~: / j.»AwniC'iâ ıııtı v IÛA ^ Bu çalışmada iki zeolit örneğinin (doğal zeolit ve 10A moleküler elek) metilen mavisi (MM) ve orto fenantrolin (OF) adsorpsiyon verilerinden özgül yüzey alanı (OYA) belirlenmiş ve doğal zeolit üzerinde NH4+ adsorpsiyon izotermi incelenmiştir. MM, OF ve NH4+ adsorpsiyonu kesikli (batch) ve adsorplanan derişiminin bir fonksiyonu olarak çalışılmış, çalışılan tüm derişim aralığında adsorpsiyon verilerinin Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Ayrıca, doğal zeolitin yüzey asit-baz özellikleri incelenmiştir. Zeoîit yüzey asilliğinin ısıl aktivasyon sıcaklığı ile değiştiği, ısıl aktivasyon sıcaklığı 200°C olduğunda maksimum yüzey asilliğine ulaştığı bulunmuştur. ANAHTAR KELiMELER Doğal zeoiiîFenantrolin Sentetik zeoîîtîyon değişimi AdsorpsiyonKatyon değişim kapasitesi (KDK) Langmuir adsorpsiyon izotermi Yüzey asit gücü Özgül yüzey alanıYüzey asit miktarı Metilen mavisi
Özet (Çeviri)
in this work, specific surface areas of two zeolite samples (natural zeolite and 10A molecular sieve) were found from adsorption data of methylene blue (MB) and ortho-phenanthroline (ÖP) and the adsorption isotherm of NH4+ was investigated on natural zeolite. The adsorptions of MB, OF and NH4+ were studied by the batch equilibration technique as a function of adsorbate concentration. The adsorption data över the whole range of concentrations used, follows Langmuir adsorption isotherm. Also, surface acid-base properties of natural zeolite were investigated. it was found that surface acidity of zeolite are varying with its prior heating temperature. Surface acidity of zeolite reached at a maximum value when it is prepared at 200°C. KEY WORDS Natural zeolitePhenanthroline Synthetic zeoliteîon exchange AdsorptionCation exchange capacity (CEC) Langmuir adsorption isothermSurface acid strength Specific surface area (SSA)Surface acid quantity Methylene blue