Okul çağı çocuklarında kas-iskelet sistemi özellikleri ile ayak biyomekanik yapısı arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship of musculoskelatal system characteristics and biomechanical structure of foot in school children
  1. Tez No: 236914
  2. Yazar: ÜNAL ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, okul çağı çocuklarında kas-iskelet sistemi özellikleri ile ayak biyomekanik yapısı arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma (yaşları 6-14 yıl arasında değişen), 163 kız ve 174 erkek olmak üzere 337 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, ebeveyni tarafından çalışmaya dahil edilme onayı alarak gönüllü iştirak edebilen olguların demografik özellikleri kaydedildikten sonra, ağrı şiddeti (VAS), kas kuvveti (manuel kas testi), kas kısalığı, postür analizi, laksite değerlendirilmesi (BHJMİ), ayak yapısı (APİ, ND, SA, MG) ayak izi yöntemi (CSİ, SAİ, AA) ve fiziksel aktivite düzeyini (EREDOZDA) kapsayan değerlendirmeler yapılmış ve olgular 3 gruba ayrılmışlardır. Değerlendirme sonuçları hem grup içi hem de gruplar arasında karşılaştırlmışlardır. I. Grupta 110 olgu (6-8 yaş aralığı), II. Grupta 90 olgu (9-11 yaş aralığı) ve III. Grup 132 olgu (12-14 yaş aralığı) mevcuttu. Sonuçlara göre; ağrı şikayetinde bulunan olguların büyük çoğunluğu II. Grupta yer alırken, I. Grup'taki olguların VAS değerleri daha büyüktür. Ortalama SA ve ND değerleri I. Grupta daha büyüktür. HV deformitesine I. gruptaki daha sıklıkla rastlanmıştır ve kız olgularda erkeklere göre daha fazla gözlemlenmiştir. En büyük MG değerleri III. Gruptaki olgularda elde edilmiştir. Tüm olgularda MG ve SA değerleri, sağ ve sol tarafta, ağırlık aktarımlı ve ağırlık aktarılmadığı pozisyonlarda gruplar arası karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı farka sahiptirler (p0.05). SAİ değerleri I. Gruptaki olgularda istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p0.05). Yaş ile MG, SA ve sol ND arasında anlamlı korelasyon elde edilmiştir (p0.05). BKİ ile sağ ve sol APİ, MG, CSİ, AA, sol SAİ ve sol HV açılarının değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiye rastlanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship of musculoskeletal system characteristics and biomechanical structure in the feet of school children.This study included 163 girls and 174 boys of total 337 children with age range between 6-14 years. After collecting demographic data from subjects, pain level (Visual Anolog Scale), muscle strength (Manuel muscle test), muscle shortness, postural analysis, laxity (Beighton Horan Joint nd Mobility Index), foot structure ( Foot Posture Index, Navıcular Drop, Subtalar Angle, Metatarsal Width), footprint techniques (Chippaux-Smirak Index, Stahali Arch Index, Arch Angle) and physical activity status (Parents Reported Outdoor Playtime Checklist) evaluations were done. Subjects were divided into 3 groups. The values were compared among the groups and between groups. Group I included 110 children (between the ages 6-8 years), Group II included 90 children (between the ages 9-11 years) and Group III included 132 children (between the ages 12-14 years). According to the results most of the children who had pain were in Group II but the highest mean VAS values were in Group I. The highest average SA and ND values were found in Group I. In Group I HV deformity was seen more frequently. The highest MW values were found in Group III. Comparing the groups in the positions of weight bearing and non weight bearing, bilateral MW and SA values of all children were found statistically significant (p0.05). In Group I, SAI scores were significantly different from Groups II and III (p0.05). A meaningful correlation was found between age and MG, SA and left ND (p0.05). When BMI and bilateral FPI, MG, CSI, AA, left SAI, left HV were compared, a significant difference was found (p0.05).