Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda kemoterapinin beslenme durumuna etkisi
The effects of chemotherapy on nutrition over the children with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 236915
  2. Yazar: CANAN YURDDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, yaşları 2-15 yıl arasında değişen yeni tanı almış akut lenfoblastik lösemi (ALL)'li çocuklarda tanı anında ve kemoterapi uygulaması sonrasındaki antropometik ölçümleri ve biyokimyasal bulguları karşılaştırmak ve kemoterapinin beslenme üzerine etkilerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji-Hematoloji Servisi'ne tedavi için yatırılan 25 ALL'li çocuk alınmıştır. Araştırma kemoterapi öncesi (ilk ALL tanısı aldığında) ve kemoterapi sonrasında (3.ayın sonu) olmak üzere 2 döneme ayrılarak yapılmış ve bu dönemler içinde (3 aylik takip dönemi) hastalar biyokimyasal parametreler, beslenme durumu ve antropometrik ölçümler açısından takip edilmiştir. ALL'li hastaların beslenme durumunu değerlendirmede kriter alınan malnütrisyon görülme durumu araştırmanın başında %36 iken kemoterapi sonunda bu oran %20'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is carried out in order to compare and contrast the anthropometric measurements and biochemical findings at the moment of diagnosis and after chemotherapy of the children aged between 2-15 with newly diagnosed acute lymphoblastic leukemia (ALL), and it is performed in order to determine and the effects of chemotherapy on nutrition. The 25 children with ALL, who are hospitalized at Pediatric Oncology-Hematology Service of Dr. Behçet Uz Training and Research Hospital of Children Diseases and Surgery of the province of İzmir, are involved in the research. The research is carried out in two periods, before (at the moment of diagnosis) and after the chemotherapy (at the end of three months) the patients are kept under surveillance in terms of biochemical parameters, nutritional status, and anthropometric measurements. While the possibility of malnutrition, which is a criterion in order to determine the nutritional status of the patients with ALL, is %36 at the beginning of the treatment, the level is %20 after the chemotherapy.Within the three month of diagnosis and treatment, when biochemical findings is under consideration, it is observed that both the albumin and total protein level of the patients with malnutrition are significantly lower than the patients who do not suffer from malnutrition.