Endometriyumun endometrioid ve seröz karsinomlarında östrojen, progesteron, c-erbB-2, p53, ki-67, GLUT-1, heparanaz ve galectin-3'ün araştırılması
Investigation of estrogen, progesterone, c-erbB-2, p53, Ki-67, GLUT-1, heparanase and galectin-3 in Endometrioid and Serous carcinomas of the endometrium
  1. Tez No: 236995
  2. Yazar: ÇİĞDEM BERNA EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
GLUT-1, heparanaz ve galectin-3'ün tümör progresyonu ve metastatik yayılımda fonksiyonel olduğu gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı GLUT-1, heparanaz ve galectin-3 ekspresyonunun östrojen, progesteron, c-erbB-2, Ki-67 ve p53, ek olarak klinikopatolojik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Daha önce tedavi görmemiş, 24'ü seröz tipte 64 endometriyal kanser elde edildi. 64 karsinom, 20 endometrial hiperplazi (onu basit atipisiz hiperplazi ve onu kompleks atipik hiperplazi) ve 20 normal endometriyumun (onu proliferatif ve onu sekretuar) immunohistokimyasal analizi yapıldı.GLUT-1'in ekspresyonun yaygınlığı seröz karsinomlarda, endometrioid adenokarsinomlardan belirgin olarak daha yüksek bulundu (p=0.02).
Özet (Çeviri)
GLUT-1, heparanase and galectin-3 have been shown to function in tumor progression and metastatic spread. The aim of this study was to investigate the relationship between GLUT-1, heparanase and galectin-3 expression and estrogen, progesterone, c-erbB-2, Ki-67 and p53, in addition to clinicopathologic factors. 64 endometrial cancers, which includes 24 serous type were obtained from previously untreated patients. Immunohistochemical analysis of 64 carcinomas, 20 endometrial hyperplasia (ten of simple hyperplasia without atypia and ten of complex atypic hyperplasia and 20 normal endometria (ten of proliferative and ten of secretory) was performed.The percentage of GLUT-1 expression was found to be significantly higher in serous carcinomas when compared to endometrioid adenocarcinomas (p=0.02). The percentage of GLUT-1 expression was significantly correlated with lymph node metastasis, adnexial metastasis, positive periton cytology and classified stage. (p0,05).