Türkiye'de alınması gereken biyogüvenlik ve biyosavunma önlemleri
Measures which have to be taken concerning biosecurity and biodefense in Turkey
  1. Tez No: 237001
  2. Yazar: CANER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünyanın içinde bulunduğu küreselleşme çağında değişen yaşam şartları, artan turizm, serbest dolaşım ve ticaret sonucunda özellikle son yıllarda biyogüvenlik ve biyosavunma konuları önem kazanmıştır. Biyogüvenlik ve biyosavunma insan sağlığının ve ekosistemin korunması için ülke içinde ve uluslararası olarak sağlanması gereken önlemlerdir. Bu sebeple Türkiye'de biyogüvenlik ve biyosavunma konularının uygulanması için gerekli olan organize ve merkezi bir planın oluşturulması amacı ile dünyada uygulanan biyogüvenlik sistemleri ve Türkiye'nin biyogüvenlik durumu incelendi. Bu incelemeler sonucunda Türkiye'de biyogüvenlik kriterlerinin tam olarak sağlanmaması sebebiyle, doğal yollardan veya biyoterör kaynaklı zararlar karşısında Türkiye'nin tehlike altında olduğu ihtimali belirlendi. Bu sorunun çözülmesi için ülke içi biyogüvenlik politikasının oluşturulmasında önemli gözüken faktörler belirlenerek merkezi bir biyogüvenlik kurumu oluşturulması gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca biyogüvenlik sisteminin sağlanması için gerekli olan stratejinin oluşturulmasına yardım edecek model ve planlama biçimleri sunulmuştur. Bu kurum ve biyogüvenlik politikası dahilinde alınacak önlemler, biyolojik olarak tehlike yaratan ajanların sinsi olan yüzü sebebiyle, konvansiyonel tehditlere karşı alınacak önlemlere göre farklılık göstermektedir. Bu tezde belirlenen biyogüvenlik ve biyoterör tehdidine karşı korunma amaçlı atılması gereken adımlar, ulusal biyogüvenlik sisteminin oluşturulmasına başlangıç olması amacıyla işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biosecurity and biodefense have an increasing importance in the globalization era of our world by changing lifestyles, increasing tourism, transport and trade. Biosecurity and biodefense are policies and measures taken to protect human health and environment. For this reason to apply biosecurity and biodefense measures in an organized and planned framework, biosecurity and biodefense systems in Turkey and also worlwide were analayzed. As a result of these analysis it was found that there is a risk in Turkey against natural or bioterrorism originated problems due to the reason that biosecurity measures are not completely applied in Turkey. To solve this problem, important factors determined to form a biosecurity policy and formation of a biosecurity establishment is stipulated. Also model and plans are offered to create the requisite strategy to provide the biosecurity system. Measures taken in this establishment and biosecurity policy are different from conventional threats because of the sneaky characteristics of biological harm agents. Steps determined in this thesis against threats of biosecurity and bioterrorism risks were discussed to establish a starting point for biosecurity system in Turkey.