Türkiye'de kayıtdışı ekonominin boyutları ve kayıt altına alınması için gereken düzenlemeler
Size of the underground economy and necessory regulations in Turkey
- Tez No: 73324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. AYŞEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Kayıtdışı ekonomi, ekonomik, idari, sosyal,ve psikolojik nedenlerden meydana gelir. Çeşitli yöntemlerle ölçülebilmesine karşılık, bu ölçümler gerçek boyutları yansıtmayabilir. Kayıtdışı ekonomi makro ekonomiyi büyük ölçüde etkiler. Bu etkiler olumsuz olarak değerlendirilir. Kayıtdışı ekonomi genelikle her ülkenin sorunlarından birisidir. Özellikle de azgelişmiş ülkelerin gelişmesini engelleyen büyük bir faktör olarak gösterilebilir. Yapılan araştırmalara göre, kayıtdışı ekonominin ülkemizde de önemli boyutlara ulaştığı söylenebilir. Ülkemiz ekonomisini ve sosyal hayatını etkileyen kayıtdışı ekonomi yasal, ekonomik ve idari önlemlerle kayıt altına alınabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Underground economy depends on economical, administrative, social and physicological reasons. Although it can be measured by direct and indirect methods, these measurements can not show the real results exactly. On the other hand underground economy has important effects which generally seem negative on macro economy. Underground economy is one of the main problem in every country. Especially it can be shown a great factor of undevelopment in underdevelopment countries. According to the last economical searches, it can be said that underground economy has come to important levels in Turkey too. Underground economy that effects on our country economy and social life, can be disciplined by legal, economical and administrative protections.